PolskaUnia Europejska promuje równouprawnienie kobiet i mężczyzn

Unia Europejska promuje równouprawnienie kobiet i mężczyzn

Promowanie równości płci w rodzinie, a także
w życiu zawodowym to główne założenia unijnego projektu
"Równi partnerzy - rola mężczyzn w pracy i życiu prywatnym".
Projekt realizowany jest w Polsce, Grecji i Portugalii.

Pomysł na projekt zrodził się w Unii Europejskiej, która dostrzega problem w tym, że jest za mała liczba kobiet na rynku pracy. Nie wyobrażamy sobie, że nastąpi przyspieszenie gospodarcze, jeżeli kobiety nie będą aktywne zawodowo - powiedziała Agata Zakrzewska z Centrum Praw Kobiet w Łodzi. Dodała, że jej organizacja stara się namawiać kobiety, by jak najwcześniej włączały ojców do wychowania dzieci.

Jednym z założeń programu jest przeprowadzenie badań nad stereotypami, które funkcjonują w społeczeństwie polskim, a także greckim i portugalskim.

Zdaniem Zakrzewskiej, według przeprowadzonych wstępnych badań pilotażowych na grupie około 200 polskich mężczyzn wynika, że są oni zainteresowani rodzicielskimi obowiązkami i chcą pełnić aktywnie rolę ojca korzystając z przysługujących im uprawnień. Nie są jednak świadomi przysługujących im prawom rodzicielskim (ok. 40%). Badani ojcowie często urlop macierzyński kojarzą wyłącznie z matką, której on przysługuje i nie upominają się o należne im dwa tygodnie - podkreśliła.

Marta Cichowicz z ministerstwa pracy i polityki społecznej w departamencie ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji, zwróciła uwagę na potrzebę uregulowania urlopów rodzicielskich w polskim prawie.

Obecnie odbywa się dyskusja rządowa nad pewnymi rozwiązaniami w kwestiach urlopowych. Wymagają one konsultacji społecznej. Bardzo dobrze, że organizacje społeczne podejmują dyskusję nad tym, aby uczynić rolę ojca bardziej godną właśnie w kategoriach aktywności na polu rodzinnym. Tym samym znieść dyskryminację na rynku pracy - powiedziała Cichowicz.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 16-18 tygodni i może być częściowo wykorzystany przez ojca lub matkę. Urlop wychowawczy (bezpłatny) trwa do 36 miesięcy może być częściowo lub całkowicie wykorzystany przez ojca lub matkę.

Planowane działania rządu w ramach polityki rodzinnej przewidują w latach 2007-2011 stopniowe wydłużania urlopu macierzyńskiego. W 2007 roku urlop trwałby już 22 tygodnie, od 2008 roku - 26 tygodni; od 2011 przy drugim dziecku - 38 tygodni, a przy trzecim i kolejnych pociechach 52 tygodnie, czyli rok.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)