"Unia Europejska potrzebuje reform instytucjonalnych". Jest raport PE
Unia Europejska potrzebuje długoterminowej wizji politycznej oraz reform instytucjonalnych i finansowych, aby zapewnić sobie zdolność do przyjmowania nowych członków - napisano w raporcie, który został przyjęty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
29.02.2024 | aktual.: 19.11.2024 01:45
Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 305 europosłów, 157 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu. W raporcie podkreślono, że procesy przygotowawcze do rozszerzenia powinny odbywać się równolegle zarówno w UE, jak i w krajach przystępujących.
Posłowie wezwali do silniejszej ochrony rządów prawa i demokratycznych wartości UE przed ewentualnym odchodzeniem od nich zarówno obecnych, jak i przyszłych państw członkowskich. Zapewnili też, że rozszerzenie wzmocni Unię.
Jeśli chodzi o europejskie reformy instytucjonalne, zadeklarowano, że aby działać skuteczniej UE powinna zostać zreformowana, w tym w zakresie procedur decyzyjnych i odejścia od jednomyślności. Posłowie podkreślili, że stosowanie mechanizmów elastyczności, takich jak klauzule pomostowe, przed bardziej dogłębną reformą w kontekście ewentualnej rewizji traktatów UE, nie powinno uniemożliwiać konstruktywnych dyskusji na temat rewizji traktatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według posłów do PE, reformy poprzedzające rozszerzenie muszą również uwzględniać wpływ rozszerzenia na skład Parlamentu.
"Duże wyzwanie finansowe dla UE"
UE powinna wyznaczyć konkretne cele reform, plany działania i pośrednie ramy czasowe dla każdego kraju przystępującego, bez szybkiej ścieżki lub ustalonych z góry terminów członkostwa - zaznaczyli posłowie.
Zobacz także
Państwa, które poczynią znaczne postępy w reformach związanych z UE, powinny mieć możliwość stopniowej integracji ze wspólnymi politykami UE, takimi jak jednolity rynek. Zróżnicowana integracja jest częścią rozwiązania dla skutecznej i pogłębionej rozszerzonej UE, ale nie może prowadzić do osłabienia jej wartości - napisano w dokumencie.
Jak ocenili posłowie, rozszerzenie jest zarówno dużym wyzwaniem finansowym dla UE, w szczególności w odniesieniu do polityki spójności i rolnictwa, jak i szansą na reformę tych polityk. Potrzebne są odpowiednio finansowane wieloletnie ramy finansowe (WRF) i bardziej efektywny budżet UE - dodano.
"Rozszerzenie UE jest historyczną szansą na osiągnięcie zjednoczonej, bezpiecznej i pokojowej Europy. Najwyższy czas, by przyspieszyć negocjacje akcesyjne z krajami kandydującymi. Zalecamy wspólne podejście, zgodnie z którym rozszerzenie oraz reformy instytucjonalne i decyzyjne UE muszą iść w parze, aby wzmocnić UE i spełnić obietnicę złożoną krajom kandydującym" - powiedział współsprawozdawca, Petras Austrevicius (Odnowić Europę).
Źródło: PAP (Łukasz Osiński)