Unia Europejska i... owalne truskawki
Truskawki muszą być owalne, choinki świąteczne mają mieć symetryczne gałązki i identyczny kolor, a armia brytyjska musi płacić kary za nisko latające odrzutowce: to kilka euromitów, czyli przeinaczeń dotyczących prac komisji Unii Europejskiej.
Szczególnie w ostatnich latach Unia Europejska okazała się kopalnią legend i dowcipów, które czasem budzą rozbawienie, a kiedy indziej wcale nie są mitami. Na przykład: czy truskawki muszą mieć kształt owalny? Bzdura! Nie ma żadnych uregulowań dotyczących kształtu truskawek. W 1987 r. Komisja ustaliła jedynie standardy jakości tych owoców.
Czy prawdą jest, że Komisja Europejska chce, żeby wszyscy Europejczycy czytali przy śniadaniu? Coś w tym jest. Zaproponowano drukowanie tekstów reklamowych na skorupkach jaj. Projekt jednak został odrzucony. Obecnie reklamy można umieszczać jedynie na pudełkach jaj.
Do dziedziny euromitów nie należy przekonanie, że unijne jabłka powinny mieć średnicę co najmniej 55 mm. To prawda. Standardy jakości i sprzedaży, zawierające również rozmiar jabłek istnieją w Wielkiej Brytanii już od 1928 r. Podobne standardy wprowadzono w innych krajach w 1973 r.
A czy pielęgniarki mają zakaz noszenia pasków z klamerkami? Fałsz! Inna rewelacja: choinki świąteczne powinny mieć symetrycznie ułożone gałązki, regularnie rozmieszczone igły i identyczny kolor? Bzdura! Nie ma żadnych unijnych regulacji w sprawie choinek. Jedynie europejscy hodowcy, na wniosek Duńczyków i Francuzów, opracowali swój własny dokument "Europejska specyfikacja choinek", zawierający ustalenia norm jakościowych.
Niektórzy mówią, że Unia zabroniła używania leków dla koni, gdyż mogą one być szkodliwe dla konsumentów końskiego mięsa. Jeszcze nie, ale coś w tym jest. Powołano Stałą Komisję Unijnych Ekspertów, która będzie decydować, czy i w jakich ilościach można podawać chorym koniom rozmaite leki.
Są też mity niepoważne. Na przykład, że wzrosną ceny chleba, bo Unia zakaże produkcji bochenków o standardowych wymiarach. Głupstwo! Żadna unijna dyrektywa nie dotyczy rozmiarów bochenków chleba. Nieprawdą także jest to, że Unia zakazuje sprzedaży domowych dżemów, wypieków i świeżych jaj podczas świąt i imprez dobroczynnych.
Jest mitem także i to, że Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zapłaci milionowe kary za nisko latające odrzutowce wojskowe. Otóż unijne dyrektywy nie dotyczą wojska i sprzętu wojskowego. Regulacje te są bowiem wewnętrzną sprawą państw członkowskich. (jask)