PolskaUMCS przedstawił trzy projekty wykorzystania offsetu

UMCS przedstawił trzy projekty wykorzystania offsetu

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej złożył w Komitecie Badań Naukowych trzy projekty dotyczące wykorzystania środków offsetowych towarzyszących wyborowi samolotu F-16 - poinformował prorektor lubelskiej uczelni prof. Jan Pomorski. Każdy z projektów opiewa na kilkadziesiąt milionów dolarów.

"Sądzimy, że nasze projekty ze względu na sektory gospodarki, których dotyczą, zyskają akceptację strony polskiej i amerykańskiej. Ich atutem jest też przewidywana opłacalność. Wyliczona dla nich stopa rentowności zakłada zwrot poniesionych nakładów. Ich finansowanie będzie więc swoistą formą kredytowania, a nie grantem" - powiedział w poniedziałek prof. Pomorski. Dodał, że uczelnia znalazła też amerykańskich partnerów, z którymi chciałaby realizować każdy z tych projektów.

Pierwszy projekt zakłada budowę fabryki światłowodów nowej generacji na opatentowanej technologii opracowanej w zespole naukowym prof. Jana Rayssa. Fabryka miałaby się składać z trzech zakładów: produkcji szkła, wyciągarni z niego włókien światłowodowych oraz wytwórni kabli światłowodowych.

Drugi projekt, związany z pierwszym, dotyczy budowy i eksploatacji regionalnej infostrady, opartej na zaawansowanych technologiach teleinformatycznych.

Trzeci z projektów dotyczy stworzenia na potrzeby wojska i administracji centrum zdalnego nauczania i szkolenia bazującego na nowych technologiach i doświadczeniach UMCS związanych z funkcjonowaniem uniwersytetu wirtualnego. Ten projekt, jak zauważył prof. Pomorski, daje też szansę na telepracę i naukę osobom niepełnosprawnym. (iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)