Trwa ładowanie...

Prezydent odmówi nominacji Sikorskiemu? "Zrobię wszystko"

Jeżeli szef MSZ Radosław Sikorski nie będzie współdziałał z prezydentem w sprawach polityki zagranicznej, to będzie wystarczający powód, żeby odmówić Sikorskiemu zgody na bycie komisarzem UE - powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek i Andrzej DudaMarcin Mastalerek i Andrzej DudaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2krzvs
d2krzvs

Marcin Mastalerek w niedzielę w Polsat News wyjaśnił, że "nie było żadnego porozumienia między prezydentem a ministrem spraw zagranicznych" w kwestii odwoływania ambasadorów. Wyjaśnił, że trudno nazywać porozumieniem sytuację, w której Sikorski "położył listę i powiedział: czterech ambasadorów prezydenta zostaje, natomiast wszystkich innych w trakcie kadencji wymienimy, tak, bo tak".

- Mnie najbardziej dziwi moment, kiedy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował się na publiczne informowanie o tym. Było to dzień po bardzo udanej wizycie w Waszyngtonie - zauważył Mastalerek.

Jego zdaniem, nie ma żadnego sporu kompetencyjnego między MSZ a prezydentem. Mastalerek wskazał tu na art, 14 Konwencji Wiedeńskiej. - Stanowi on, że ambasadorowie są akredytowani przy głowach państw i według konstytucji to jest współdziałanie, to prezydent powołuje ambasadorów - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

- To są ambasadorzy RP, a nie rządu - wskazał Mastalerek, dodając, że to jest próba "skrajnego upartyjnienia dyplomacji". Zwrócił uwagę, że żeby powołać ambasadora, trzeba zgody prezydenta i rządu. - Zmienił się rząd, ale nie zmienił się prezydent. Mam dla państwa z Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy informację - jeśli będziecie chcieli wymienić ambasadorów, musicie zwyciężyć w wyborach prezydenckich - powiedział szef gabinetu prezydenta.

d2krzvs

Przypomniał, że według medialnych doniesień Sikorski "bardzo chce" zostać komisarzem europejskim.

- Chciałbym panu ministrowi Sikorskiemu przypomnieć, że jeżeli będzie się zachowywał w taki sposób, że będzie narażał Polskę (...), że nie będzie współdziałał z prezydentem w sprawach polityki zagranicznej, to w mojej ocenie to będzie wystarczający powód do tego, żeby odmówić ministrowi Sikorskiemu zgody na bycie komisarzem - stwierdził Mastalerek.

- Zrobię wszystko, żeby przekonać pana prezydenta do tego - zadeklarował.

Nagły ruch MSZ ws. ambasadorów

MSZ przekazało w środę, że szef resortu podjął tego dnia decyzję o zakończeniu misji ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu. Jak poinformowano, zostały uruchomione praktyczne procedury odwoławcze.

d2krzvs

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także:

Źródło: PAP, Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2krzvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2krzvs
Więcej tematów