Trwa ładowanie...

Ulicami Warszawy przejdzie marsz chorych na cukrzycę

W czwartek o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się marsz chorych na cukrzycę. Otyli pacjenci przejdą od Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym do Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej.

Share
Ulicami Warszawy przejdzie marsz chorych na cukrzycę
Źródło: AFP, fot: ELMER MARTINEZ
d39fqnx

Hasłem pochodu będą słowa "Wysłuchajcie Nas, POMÓŻCIE. STOP otyłości w cukrzycy". W wydarzeniu wezmą udział chorzy na cukrzycę typu 2, reprezentowani przez Fundację "Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja" oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej.

Pacjenci liczą na refundację nowoczesnych iniekcyjnych leków, które stanowią dla nich najlepszą opcją leczenia. Pomagają dobrze kontrolować poziom glukozy we krwi, opóźniają konieczność terapii insuliną i nie powodują tycia, a przyczyniają się do spadku masy ciała. Niestety, leki te nie znalazły się na nowej liście refundacyjnej, która zaczęła obowiązywać od pierwszego lipca.

- Liczymy, że Minister Zdrowia przychyli się do naszego apelu i podejmie w najbliższej przyszłości decyzję o refundacji leków, które pomogą nam uniknąć dramatycznych skutków cukrzycy - mówi aktor Dariusz Gnatowski, założyciel Fundacji "Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja", który sam choruje na cukrzycę typu 2.

d39fqnx

Obecnie większości chorych nie stać na finansowanie tej terapii na własną rękę ze względu na jej wysoki koszt, który wynosi kilkaset złotych miesięcznie.

Zakończeniem marszu będzie przekazanie Ministrowi Zdrowia petycji w sprawie konieczności dostrzeżenia dramatycznej sytuacji otyłych chorych na cukrzycę typu drugiego oraz zapewnienia im dostępu do nowoczesnych i skutecznych leków iniekcyjnych, zapobiegających otyłości i pomagających schudnąć.

- Wspieramy tych, których otaczamy opieką każdego dnia i dzielimy z nimi ich problemy, a także sukcesy. Mamy nadzieję, że ten dzień wpisze się jako dzień osiągnięcia porozumienia przez pacjentów i Ministerstwo Zdrowia. Jestem przekonana o mądrości ludzi reprezentujących zarówno interesy pacjentów, jaki i dbających o wyborców, którzy im zaufali - mówi Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, edukator ds. diabetologii.

d39fqnx

Podziel się opinią

Share
d39fqnx
d39fqnx
Więcej tematów