ŚwiatUlewy, powodzie i lawiny pogłębiają klęskę w Chinach

Ulewy, powodzie i lawiny pogłębiają klęskę w Chinach

Padające od kilku dni ulewne deszcze stwarzają dodatkowe zagrożenie na zniszczonym przez niedawne trzęsienie ziemi obszarze w płd-zach. Chinach. Podmywają one zbocza, poruszone przez trzęsienie i powodują osuwiska przegradzające wezbrane rzeki, grożąc powodziami.

18.05.2008 | aktual.: 19.05.2008 08:35

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9964584,kat,32834,galeriazdjecie.html )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9964584,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Chiny po trzęsieni ziemi

Informując o nowych zagrożeniach oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua napisała, że mogą one "pogłębić katastrofę" humanitarną, spowodowaną przez potężne trzęsienie o sile 7,9 stopnia w skali Richtera.

Agencja poinformowała o osunięciu ziemi, błota i skał na jedno z miast w prowincji Gansu, graniczącej ze zniszczoną przez trzęsienie prowincją Syczuan. Błotna lawina zniszczyła i porwała pojazdy - podała Xinhua, nie precyzując liczby ofiar ani nazwy miejscowości.

Agencja informuje, że nieustanne ulewy, wichry i powódź zniszczyły także miasteczka namiotowe zamieszkiwane przez ofiary trzęsienia i grożą podmyciem fundamentów domów.

Sytuację pogarszają powtarzające się wstrząsy wtórne, których naliczono już 150 od czasu głównego trzęsienia. Ostatnie, bardzo silne wstrząsy wtórne, o mocy 6,1 stopnia w skali Richtera, wystąpiły i odczuwalne były m.in. w mieście Jiaangyou w prowincji Syczuan.

Wstrząsy i ulewy spowodowały znaczne osunięcia ziemi i skał do koryta rzeki Qinzhu w pobliżu miasta Qingchuan w prowincji Syczuan. Jej wezbrane wody utworzyły sztuczne jezioro o objętości 10 mln metrów sześciennych, zagrażające rozlaniem się na długości 40 kilometrów. Tysiące mieszkańców ucieka w popłochu z zagrożonego regionu na wyżej położone obszary - informują świadkowie.

Podobna sytuacja panuje w pobliżu miasta Beichuan, gdzie osuwiska również przegrodziły koryto rzeki, a wezbrane wody grożą w każdej chwili zalaniem niżej położonych obszarów. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają stare tamy i zapory, których fundamenty mogły zostać naruszone w trakcie poniedziałkowego trzęsienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)