Ukulturalniamy się wspólnie z Rosjanami
Protokół o współpracy międzyresortowej, obejmujący lata 2002-2003, podpisali w piątek w Warszawie ministrowie kultury Polski i Rosji - Andrzej Celiński i Michaił Szwydkoj.
28.06.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W protokole znalazł się m.in. punkt o przygotowaniu wystawy "Warszawa-Moskwa 1900-2000", nawiązującej do słynnych wystaw z lat 70. i 90. "Paryż-Moskwa" i "Berlin-Moskwa".
Protokół dotyczy także udziału Polski w przypadających w przyszłym roku obchodach 300-lecia Petersburga oraz intensyfikacji wymiany kulturalnej, w ramach której Teatr Narodowy wystąpiłby na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i odwrotnie.
Po podpisaniu protokołu, minister Celiński zwrócił uwagę, że przed paroma miesiącami wypowiedział się, iż prezydenci Polski i Rosji mają pewien powód do wstydu, gdyż stosunki kulturalne pomiędzy tymi krajami nie są wystarczająco ożywione - w czasach, gdy nie ma ku temu przeszkód.
Nowe kontakty, zdaniem szefa polskiego resortu kultury, mogłaby nawiązać młodzież kształcąca się w szkołach artystycznych obu krajów. Celiński powiedział, że można pomóc młodzieży w nawiązaniu tych kontaktów - korzystając z naszych skromnych środków finansowych.
Ministerstwo Kultury - jak zaznaczył Celiński - dysponuje dodatkowymi 7 mln zł, które zasiliły budżet resortu z przeznaczeniem na rozwój stosunków kulturalnych między Polską a Rosją.
Z Warszawy obaj ministrowie pojadą do Krakowa, gdzie wybiorą się na spacer po Kazimierzu i wezmą udział w imprezach Festiwalu Kultury Żydowskiej. W sobotę w programie wizyty Michaiła Szwydkoja i delegacji rosyjskiej jest zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, Wawelu i Międzynarodowego Centrum Kultury. (miz)