Trwa ładowanie...
dw1uwy6
IAR

Ukraiński wiceminister: separatyści otrzymali zadanie zdobycia Mariupola

Przed zaplanowanym w nocy z sobotę na niedzielę wstrzymaniem ognia na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści otrzymali zadanie zdobycia miast Debalcewe i Mariupol w obwodzie donieckim - oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Petro Meched.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińscy żołnierze, którzy bronią Mariupola przed atakami separatystów
Ukraińscy żołnierze, którzy bronią Mariupola przed atakami separatystów (AFP, Fot: Petro Zadorozhny)
dw1uwy6

Jego resort ocenia, że na Ukrainie znajduje się obecnie ponad 10 tys. żołnierzy armii rosyjskiej.

- Według moich informacji wojska rosyjsko-terrorystyczne otrzymały zadanie podniesienia flagi nad Debalcewe i Mariupolem - powiedział Meched zapewniając, że strona ukraińska gotowa jest do odparcia ataków przeciwnika. - Prócz tego, że rosyjskie wojska dostarczają broń bojownikom prorosyjskim, to jeszcze aktywnie uczestniczą w działaniach bojowych i jest tendencja do zwiększenia ich liczebności - podkreślił.

Położony nad Morzem Azowskim Mariupol znajduje się przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią od ubiegłego roku Krymem. 24 stycznia w dokonanym przez separatystów ostrzale miasta zginęło 30 osób, co wraz z nasileniem walk na wschodzie Ukrainy skłoniło Unię Europejską do podjęcia decyzji o objęciu sankcjami wizowymi i finansowymi kolejnych 19 osób.

dw1uwy6

Miasto Debalcewe to z kolei ważny punkt komunikacyjny w obwodzie donieckim. Znajduje się ono w połowie drogi między stolicami separatystycznych republik - Donieckiem i Ługańskiem. Obecnie toczą się tam ciężkie walki między ukraińskimi siłami rządowymi a oddziałami wspieranych przez Rosję rebeliantów.

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrija Łysenki w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku starć na wschodzie kraju zginęło 11 ukraińskich żołnierzy, a 40 zostało rannych.

W czwartek w Mińsku po po kilkunastu godzinach rozmów kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydenci Francji, Ukrainy i Rosji, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin wynegocjowali porozumienie dotyczące uregulowania konfliktu w Donbasie, który trwa od kwietnia 2014 roku. Dokument został podpisany przez członków Grupy Kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja oraz przedstawicieli separatystów.

Porozumienie zakłada rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami, który ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego (godz. 23.00 w Polsce) i wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego ze strefy buforowej..

dw1uwy6

Podziel się opinią

Share
dw1uwy6
dw1uwy6
Więcej tematów