Ukraiński legion w Polsce. Zełenski ogłosił to w Warszawie

- Umówiliśmy się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu. Będzie to nowa formacja złożona z ochotników - mówił Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem. Prezydent Ukrainy zdradził szczegóły porozumienia podpisanego z szefem polskiego rządu.

Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej opowiedzieli o szczegółach podpisanego porozumienia
Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej opowiedzieli o szczegółach podpisanego porozumienia
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Radek Pietruszka
Justyna Lasota-Krawczyk

- W naszym porozumieniu zawarta jest umowa na formowanie i szkolenie w Polsce ukraińskiego legionu. To nowa, złożona z ochotników formacja, która na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej gromady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy. Każdy ochotnik przeszedłby szkolenie w Polsce, zostałby tutaj przeszkolony i uzbrojony. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy - mówił Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w poniedziałek wizytę w Polsce, podczas której spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, na godzinę 14:00 zostało zaplanowane spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aktywiści blokowali ulicę. Kierowcy nie wytrzymali. W ruch poszły gaśnica i gaz pieprzowy

Obszary podpisanego porozumienia

Prezydent Ukrainy, wymieniając obszary, których dotyczy ukraińsko-polska umowa w dziedzinie bezpieczeństa, powiedział, że zawiera ona m.in. punkty dotyczące "ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji"

- Podpisaliśmy bardzo istotne porozumienie, które pozwoli nam chronić nam życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu. Polska przekazała już Ukrainie 44 pakiety pomocy wojskowej, do końca roku otrzymamy kolejnych kilka pakietów - mówił Wołodymyr Zełenski.

Wymienił, że jednym z istotnych zapisów porozumienia, są zapisy o współpracy w zakresie przeciwdziałania atakom rosyjskim lotniczym, które mogą zmierzać w kierunku Polski.

Zełenski podziękował Polsce za jej udział w czerwcowym szwajcarskim szczycie pokojowym, a także za wsparcie naszego kraju, który - jak mówił - od zawsze jest w gronie największych zwolenników eurointegracji ukraińskiej oraz jest bardzo aktywny we wspieraniu Ukrainy w drodze do wstąpienia do NATO.

- Jestem przekonany, że Ukraina wesprze NATO w zakresie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Pewnym pokojem jest tylko pokój trwały. Do tego zmierzamy, to jest nieuniknione - powiedział Zełenski.

Zełenski o rosyjskim ataku: "to nie były odłamki"

W czasie wspólnej konferencji Tuska i Zełenskiego, która rozpoczęła się od minuty ciszy w intencji ofiar poniedziałkowego zmasowanego ataku rakietowego Rosji, polski premier powiedział, że chyba nie ma bardziej poruszającego komentarza do dzisiejszych rozmów niż ta minuta ciszy. - Nie ma dnia, nie ma nocy, aby w Ukrainie nie ginęli niewinni ludzie - zaznaczył.

- To były uderzenia w szpital dziecięcy. Cynizm, który w ten sposób zademonstrowali kremlowscy nieludzie, którzy jeszcze twierdzą, że to nasza obrona powietrzna zdeterminowała cel ich uderzenia. To było bezpośrednie uderzenie, to nie były odłamki, to nie były odłamki pocisków obrony powietrznej - podkreślił Zełenski, nawiązując do oskarżeń rosyjskiej propagandy.

- Wszyscy, wraz z Putinem, którzy wydają rozkazy uderzeń w budynki mieszkalne, w szpitale, poniosą konsekwencje - dodał prezydent Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski