Trwa ładowanie...
d2t9sdu

Ukraińska prasa o warszawskiej konferencji


(korespondencja z Kijowa)

Share
d2t9sdu

O reakcjach ukraińskiej prasy na warszawską konferencję antyterrorystyczną pisze dla Wirtualnej Polski z Kijowa Borys Dragin.

Relacje o konferencji warszawskiej poświęconej problemom walki z terroryzmem międzynarodowym, gazety ukraińskie zamieściły na pierwszych stronach. Za najważniejszy rezultat konferencji gazety uznały przyjęty przez jej uczestników wspólny plan, który przewiduje nasilenie kontroli granicznej, kontroli sfery bankowej i finansowej w celu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz współpracę służb wywiadów kraju regionu.

W centrum uwagi prasy znajduje się wystąpienie prezydenta Kuczmy, szczególnie w tej części, gdzie obiecuje uczestnictwo w akcji humanitarnej w Afganistanie przez oddanie do dyspozycji koalicji antyterorystycznej lotnictwa transportowego Ukrainy.

d2t9sdu

Gazeta DEN zwraca również uwagę na tą część wystąpienia, gdzie Kuczma mówi, że niezbędne jest wzmocnienie granicy Ukrainy z Rosją, przez którą na Ukrainę i dalej na zachód przedostają się liczni nielegalni emigranci z Rosji.

Ukraińskie gazety, radio i telewizja cytują te słowa prezydenta, w których informuje on liderów innych państw, że kraje GUUAM-u - regionalnej organizacji, do której należą Gruzja, Ukraina, Uzbekistan, Azerbejdżan, Mołdawia) - już przygotowują swój program walki z terroryzmem.

Wspominając o licznych spotkaniach tet-a-tet liderów podczas konferencji gazety na Ukrainie szczególnie wyróżniają spotkanie Kuczmy z prezydentem Rumunii Ionem Illiescu. Wzbudza ono spekulacje w związku ze znaną różnicą zdań miedzy Ukrainą i Rumunią na temat ukraińskich badań geologicznych terenów obok wyspy Zmieiny na Morzu Czarnym. Ukraińcy poszukują tam ropę, a na czele prowadzącej badania geologiczne firmy stoi były zięć Kuczmy Igor Franczuk.

Niemal we wszystkich relacjach ukraińskich mediów przewijają się cytaty uczestniczącego w konferencji za pośrednictwem połączenia satelitarnego prezydenta USA George Busha.

Borys Dragin jest dziennikarzem Dziennika Kijowskiego

d2t9sdu

Podziel się opinią

Share
d2t9sdu
d2t9sdu
Więcej tematów