Trwa ładowanie...
d2m2ce7
IAR

Ukraińcy proszą o przebaczenie za Wołyń i pamiętają o własnych krzywdach

• Ukraińscy kościelni hierarchowie i byli prezydenci wystosowali apel • Proszą o wstrzymanie się od "nierozważnych deklaracji" • Sygnatariusze apelu proszą o wybaczenie i wybaczają zbrodnie uczynione wobec nich
Share
Rekonstrukcja historyczna "Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" w Radymnie w 2013 r.
Rekonstrukcja historyczna "Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" w Radymnie w 2013 r.Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d2m2ce7

Ukraińcy proszą Polaków o przebaczenie za Wołyń, ale pamiętają też o własnych krzywdach. Kościelni hierarchowie i byli ukraińscy prezydenci wystosowali apel do polskich władz, duchownych i społeczeństwa. Nawołują w nim polskie władze o wstrzymanie się od nierozważnych rocznicowych deklaracji związanych z rocznicą tragedii wołyńskiej.

Jak czytamy wołyńska tragedia, ale też polsko-ukraiński konflikt w czasie drugiej wojny światowej, są szczególnie bolesne zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski. Sygnatariusze apelu proszą o wybaczenie za zbrodnie popełnione przez Ukraińców i wybaczają zbrodnie i krzywdy uczynione wobec nich. Jednocześnie apelują do Polaków o zaakceptowanie ukraińskiej tradycji narodowej, jako sprawiedliwej walki o własną państwowość i niezależność.

Autorzy listu przestrzegają polityków obu państw przed mową nienawiści i wrogością, ale też wykorzystywaniem wspólnego bólu do politycznych porachunków. Apelują też do polskich władz państwowych i parlamentarzystów, aby wstrzymali się od, jak czytamy, "jakichkolwiek nierozważnych politycznych deklaracji, których uchwalenie nie zatamuje bólu, ale może być wykorzystane przez naszych wspólnych wrogów przeciwko Polsce i Ukrainie".

d2m2ce7

Nawołują też o powrót do tradycji wspólnych parlamentarnych deklaracji, które nie będą dzielić, ale, jak napisano w liście - "zjednoczą narody w skrusze i przebaczeniu".

Autorami apelu do Polaków są m.in. dwaj byli prezydenci Wiktor Juszczenko i Leonid Krawczuk, ale też hierarchowie - przywódca ukraińskiego kościoła greckokatolickiego Światosław i prawosławny patriarcha kijowski Fiłaret, a także kilkunastu ukraińskich intelektualistów.

d2m2ce7

Podziel się opinią

Share
d2m2ce7
d2m2ce7
Więcej tematów