Trwa ładowanie...

Ukraina walczy nie tylko na froncie. Niemcy ujawniają tajne akcje

Działania Ukrainy wychodzą daleko za linię frontu - takie informacje przekazał niemiecki dziennik "Bild". Zgodnie z doniesieniami, akty sabotażu i dywersji mają miejsce na terenie Rosji i skutecznie osłabiają przeciwnika.

Wojna w Ukrainie trwa także poza linią frontu.Wojna w Ukrainie trwa także poza linią frontu.Źródło: GETTY, fot: Pierre Crom
d71gq5f
d71gq5f

Wewnętrzna analiza ministerstwa obrony Niemiec daje wgląd w nieznane dotąd szczegóły wojny Rosji przeciwko Ukrainie i pokazuje jak ukraińscy żołnierze próbują osłabić wroga poprzez operacje sabotażowe daleko za linią frontu - informuje dziennik "Bild", który dotarł do dokumentu.

Z raportu "Tylko do użytku służbowego" wynika, że "prawdopodobnie proukraińskie grupy oporu przerwały główną linię kolejową w kierunku Ukrainy kontynentalnej poprzez działania sabotażowe". I zrobiły to w obwodzie zaporoskim, na północny wschód od okupowanego przez siły rosyjskie Krymu - pisze portal dziennika "Bild".

Ukraińskie działania wykraczają daleko za linię frontu

Według "Bilda", "linia kolejowa została również zaatakowana na Krymie, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku. To dowodzi, że siły ukraińskie mogą nadal działać w regionach, które znajdują się pod kontrolą Rosji, daleko za linią frontu".

d71gq5f

Ponadto eksperci niemieckiego ministerstwa obrony poinformowali, że 7 czerwca w obwodzie charkowskim, kontrolowanym przez Kijów, wysadzony został w powietrze rurociąg dostarczający amoniak. Do początku wojny Rosja eksportowała ten produkt właśnie tym rurociągiem o długości 2500 km przez ukraiński port Piwdennyj nad Morzem Czarnym. "Od początku wojny działanie rurociągu zostało zawieszone" - napisano w analizie.

"Rosja zażądała ostatnio w kwietniu 2023 roku zezwolenia na ponowne dostarczanie nawozów rurociągiem. Według kraju traci on do 2,5 mld dolarów przychodów. Nie jest jasne, kto stoi za aktem sabotażu. Siły rosyjskie i ukraińskie obwiniają się nawzajem" - pisze "Bild". Amoniak służy do produkcji nawozów sztucznych.

Resort obrony RFN pisze w swojej wewnętrznej analizie sytuacji, że nie można wykluczyć "ukraińskiego zaangażowania w zniszczenie rurociągu". Powód: rurociąg znajduje się na terytorium kontrolowanym przez siły ukraińskie, a ponadto ponowne uruchomienie rurociągu byłoby korzystne przede wszystkim dla Rosjan.

Rosjanie zdesperowani?

Jeśli chodzi o ukraińską kontrofensywę, wewnętrzny dokument stwierdza, że Rosjanie bronią frontu "wszystkimi dostępnymi siłami". Armia rosyjska w coraz większym stopniu polega na "atakach powietrznych, rakietowych i z użyciem dronów", aby zadać straty siłom ukraińskim - relacjonuje portal.

d71gq5f

Niemieckie ministerstwo obrony informuje także o sytuacji w Bachmucie, na wschodzie Ukrainy, który niedawno został zdobyty przez siły rosyjskie po wielomiesięcznej bitwie. W rejonie Bachmutu Rosjanie "nadal znajdują się pod presją" i "prawdopodobnie nie kontrolują już całego obszaru miasta".

Źródło: PAP

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d71gq5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d71gq5f
Więcej tematów