Trwa ładowanie...
pilne
oprac. DAS
30-11-2022 12:48

Przełom ws. NATO? Stoltenberg podał wstępny warunek Ukrainie

Sekretarz generalny NATO zabrał głos w sprawie potencjalnego wejścia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg ocenił, że warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie. To kolejne ważne słowa szefa paktu.

Szef NATO o Ukrainie mówił w BukareszcieSzef NATO o Ukrainie mówił w BukareszcieŹródło: PAP, fot: ROBERT GHEMENT
d3zx68o

"Najważniejszym i najpilniejszym wysiłkiem jest obecnie to, żeby zapewnić Ukrainie przetrwanie jako państwu suwerennemu i niepodległemu. By to osiągnąć, musimy zmobilizować jak najwięcej środków militarnych, ekonomicznych i finansowych. To właśnie robimy i na tym się skupiamy" - zapewnił Stoltenberg, podsumowując spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

NATO deklaruje dalszą pomoc Kijowowi

Już we wtorek, w Bukareszcie, Jens Stoltenberg zapewniał, że NATO będzie wspierać Kijów. - Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - mówił.

d3zx68o

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie tłumaczą porażki. "Wymyślili, że walczą z NATO"

- Zgodziliśmy się, że wesprzemy Ukrainę, by poradziła sobie ze zniszczeniami sieci energetycznej - powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz generalny NATO, podsumowując ustalenia szefów dyplomacji państw członkowskich. Podkreślał, że sojusz pokazuje w ten sposób "jedność i wsparcie dla Ukrainy". - Nie wycofamy się - deklarował.

Kijów w NATO? Stoltenberg o warunkach

Odnosząc się do ewentualnego wejścia Ukrainy do NATO, zaznaczył, że "Sojusz uznaje aspiracje Ukrainy, ale skupia się obecnie na obronie kraju przed rosyjską agresją".

Komentując przystąpienie do Sojuszu dwóch ostatnich jego członków - Macedonii Północnej i Czarnogóry - zapewnił, że "drzwi do NATO pozostają otwarte i Rosja nie ma w tej kwestii prawa veta". "Rosja nie ma tu głosu i zasada ta dotyczy również Ukrainy" - podkreślił Stoltenberg.

Źródło: PAP, WP Wiadomości

d3zx68o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3zx68o
Więcej tematów