Oświadczenie MSZ Rosji. "Tylko szaleniec o tym myśli"

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Gruszko odniósł się do pomysłu przystąpienia Ukrainy do NATO. Zdaniem polityka "tylko szaleniec może teraz o tym myśleć". Gruszko stwierdził też, że rozszerzenie NATO nie wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa Sojuszu.

Rosyjski wiceminister skomentował pomysł przystąpienia Ukrainy do NATO
Rosyjski wiceminister skomentował pomysł przystąpienia Ukrainy do NATO
Źródło zdjęć: © PAP | CLEMENS BILAN
Sylwia Bagińska

14.11.2022 | aktual.: 14.11.2022 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z RIA Novosti przypomniał, że jeszcze przed szczytem w Bukareszcie w 2008 roku, na którym zdecydowano, że Ukraina i Gruzja mogą zostać członkami Sojuszu, ostrzegał przed "niebezpieczeństwem" tego kroku.

Gruszko stwierdził, że NATO zapomina o zasadzie, że nikt nie wzmacnia swojego bezpieczeństwa, kosztem bezpieczeństwa innych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Pobudka w ukraińskim stylu. Deszcz rakiet uderzył w Rosjan pod Chersoniem

Rosyjski minister o bezpieczeństwie

- Zobowiązaliśmy się nie podejmować żadnych kroków, które mogłyby znacząco wpłynąć na wzajemne bezpieczeństwo - mówił Gruszko dla RIA Novosti.

- Nawiasem mówiąc, przyjęcie Finlandii i Szwecji pogarsza bezpieczeństwo NATO, ponieważ tworzy się ponad 1200-kilometrowa linia kontaktu z Rosją, którą NATO deklaruje jako głównego wroga i zagrożenie dla samego sojuszu - kontynuował rosyjski wiceszef MSZ.

Rozszerzenie NATO. Co z członkostwem Szwecji i Finlandii?

Przypomnijmy, że w maju Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o przystąpienie do NATO. Jedynymi państwami, które nie ratyfikowały jeszcze przystąpienia tych dwóch państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego są Węgry i Turcja.

Rząd w Budapeszcie przedłożył w parlamencie kwestię ratyfikacji już w lipcu, ale do tej pory nie poddano jej pod głosowanie. Zwłoka spotyka się z krytyką opozycji, która w ostatnich tygodniach bezskutecznie starała się przyspieszyć głosowanie w tej sprawie.

Tymczasem Ankara od maja blokuje wejście obu krajów nordyckich do NATO, zarzucając im m.in. ochronę bojowników kurdyjskich z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

Źródło: RIA Novosti, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
natoprzystąpienieukraina