Trwa ładowanie...
d1pkhi1

Ukraina: SBU przesłucha Petra Symonenkę

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma w czwartek przesłuchać przywódcę komunistów Petra Symonenkę. Śledczy podejrzewają go, oraz ugrupowanie na czele którego stoi, między innymi o sprzyjanie separatystom na wschodzie kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina: SBU przesłucha Petra Symonenkę
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d1pkhi1

Służba Bezpieczeństwa chce wyjaśnić, dlaczego Symonenko brał udział w plenum komitetu centralnego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej pod koniec marca. Śledczy analizują także jego wypowiedzi dla tamtejszych mediów, które można uznać za apel o "popełnienie zbrodni przeciwko bezpieczeństwu państwowemu Ukrainy".

Jednocześnie Służba Bezpieczeństwa oświadczyła, że członkowie Partii Komunistycznej planowali stworzenie samozwańczej republiki w obwodzie dniepropietrowskim, na wzór istniejących w Doniecku i Ługańsku.

Służba twierdzi też, że w obwodzie odeskim zatrzymała trzy osoby odpowiedzialne za prawie połowę z 24 zamachów terrorystycznych w tym mieście. Ataki, do których doszło na przełomie tego i poprzedniego roku, były skierowane przeciwko miejscowym patriotom. Na czele grupy miał stać członek lokalnego kierownictwa Partii Komunistycznej.

d1pkhi1

Wcześniej szef Służby Bezpieczeństwa Walentyn Nalywajczenko oświadczył, że komuniści pomagali separatystom na Krymie i w Zagłębiu Donieckim. Teraz aktywnie działają w Charkowie i w Odessie.

Napięta sytuacja pod Mariupolem

Tymczasem obserwatorzy OBWE, znajdujący na terytoriach kontrolowanych przez Kijów (koło Wołnowachy i miejscowości Zołote oraz Hirske), donieśli o 155-milimetrowych haubicach oraz czołgach. Na terenach samozwańczej Republiki Ługańskiej zanotowano dwanaście 122-milimetrowych haubic. Według OBWE, najbardziej napięta sytuacja panuje koło miejscowości Szyrokine pod Mariupolem.

W wywiadzie udzielonym rosyjskiej redakcji BBC jeden z dowódców oddziałów specjalnych separatystów, obywatel Rosji Dmitrij Sapożnikow, przyznał, że wszystkimi większymi operacjami kierują rosyjscy wojskowi, a żołnierze także biorą w nich udział. Według niego, Debalcewe zostało zdobyte tylko dzięki ich pomocy.

d1pkhi1

Zobacz również wideo: Zbrodnie wojenne na wschodniej Ukrainie

d1pkhi1

Podziel się opinią

Share

d1pkhi1

d1pkhi1
Więcej tematów