Ukraina składa notę protestacyjną. Polska odpowiada
- Dla nas obowiązujące jest porozumienie z UE dążące do tego, żeby dbać o dobro naszych rolników i wszelkie kwestie załatwiać tak, aby wszystkie strony były zadowolone - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina w odpowiedzi na pytanie o stanowisko Ukrainy w sprawie ograniczeń importu.
29.04.2023 | aktual.: 29.04.2023 22:48
Ukraińskie MSZ przekazało ambasadzie RP i przedstawicielstwu UE w Ukrainie noty o "kategorycznej niedopuszczalności sytuacji związanej z ograniczeniami handlowymi dotyczącymi importu produktów rolnych Ukrainy".
Rzecznik tego resortu Ołeh Nikołenko podkreślił, że "istnieją wszelkie prawne podstawy do natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii".
- Takie ograniczenia, bez względu na to, jakimi przyczynami byłyby uzasadniane, nie są zgodne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą i UE oraz z zasadami i normami jednolitego rynku UE - stwierdził. Podobne stanowisko przedstawił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowej rozmowie z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
MSZ o porozumieniu z UE
Łukasz Jasina zaznaczył, że nota ukraińskiego MSZ nie jest jeszcze znana polskiemu resortowi. - Nasza ambasada jeszcze nie przekazywała nam żadnych informacji. Jak przekaże notę, to ocenimy. Znamy też wczorajsze oświadczenie prezydenta Zełenskiego w tej sprawie - powiedział.
- Dla nas obowiązujące jest porozumienie, które pan premier Mateusz Morawiecki i inni przywódcy osiągnęli z Unią Europejską. (Porozumienie - red.) dążące do tego, żeby dbać o dobro naszych rolników i wszelkie kwestie załatwiać tak, aby wszystkie strony były zadowolone - podkreślił rzecznik MSZ.
Według Jasiny "ta sprawa będzie na pewno rozwiązywana w dalszym ciągu pomiędzy stroną polską a ukraińską". - Polacy i Ukraińcy mówią sobie zawsze prawdę. Wszystkie trudne i kontrowersyjne kwestie są rozwiązywane wspólnie i w porozumieniu - powiedział.
Porozumienie ws. ukraińskich produktów rolnych
W piątek KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, zakładają m.in. cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry oraz wyjątkowe środki ochronne dla czterech produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika. Uwzględniono też pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w pięciu państwach członkowskich.
KE chce, aby środki zapobiegawcze w sprawie produktów rolnych z Ukrainy zostały wprowadzone od 2 maja. Od 15 kwietnia zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.
Czytaj też: