Zakaz importu z Ukrainy. Stanowcza reakcja Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski skomentował porozumienie dotyczące zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. "Te kroki są rażącym naruszeniem układu stowarzyszeniowego i traktatów założycielskich UE" - napisał ukraiński prezydent.
W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że osiągnięto porozumienie z Komisją Europejską w sprawie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Zapewnił, że umowa zostanie wkrótce zawarta.
Zgodnie z propozycją Polska wycofuje się z jednostronnej blokady importu płodów rolnych z Ukrainy. Zastąpi ją jednak unijny bezprecedensowy zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego do pięciu protestujących krajów (chodzi o Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię). Będzie natomiast prowadzony tranzyt przez te państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Nikt nie chce być trzeci". Polityk Hołowni o planach na wybory
Zełenski zaniepokojony. Apeluje do UE
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał na Twitterze, że rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem.
"Omówiliśmy zakaz importu ukraińskich produktów rolnych przez kilka sąsiednich państw. Wyraziłem głębokie zaniepokojenie takimi decyzjami i podkreśliłem, że te kroki są rażącym naruszeniem układu stowarzyszeniowego i traktatów założycielskich UE" - poinformował Zełenski.
Jak podkreślił, zaapelował do przewodniczącego RE o znalezienie rozwiązania tej sytuacji, które "uwzględniałoby prawodawstwo UE, układ stowarzyszeniowy i interesy wszystkich stron".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Embargo na produkty rolne z Ukrainy
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii w sprawie produktów rolnych z Ukrainy, przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obowiązujące rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj. Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, zakaz przywożenia z Ukrainy do Polski produktów rolnych dotyczy: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski