Trwa ładowanie...
d27jwb6

Ukraina: polski cmentarz w Przebrażu

Po kilkunastu latach zakończyła się w piątek rekonstrukcja
polskiego cmentarza wojennego w Przebrażu na Ukrainie.
Spoczywają na nim żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna, która
zginęła z rąk ukraińskich nacjonalistów w czasie II
wojny światowej.

Share
d27jwb6

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik powiedział, że cmentarz udało się odbudować po długoletnich, żmudnych negocjacjach z Ukraińcami. Dodał, że rozmowy dotyczące miejsc związanych z tragedią Polaków na Wołyniu w latach 1943- 44 są bardzo trudne, ponieważ wiążą się - jak to określił - z najbardziej krwawymi kartami w dziejach polsko-ukraińskich.

Na terenie cmentarza oznaczonego dwujęzyczną tablicą "Polski Cmentarz Wojenny" z godłem Rzeczypospolitej umieszczono centralny krzyż i tablice z nazwiskami, datą śmierci oraz nazwą miejscowości, w których mieszkały osoby spoczywające na cmentarzu.

Andrzej Przewoźnik powiedział, że cmentarz w Przebrażu ma szczególny, symboliczny charakter dla Polaków, odnoszący do tragicznych wydarzeń w latach 1943-44. Podkreślił, że Przebraże było jednym z największych ośrodków polskiej samoobrony przed oddziałami nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu.

Cmentarz w Przebrażu został założony w kwietniu 1943 roku. Środowisko byłych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK uporządkowało cmentarz. Wówczas jednak władze obwodowe nie dopuściły do pielgrzymki polskich kombatantów chcących poświęcić cmentarz. (and)

d27jwb6

Podziel się opinią

Share
d27jwb6
d27jwb6
Więcej tematów