Ukraina: polski cmentarz w Przebrażu
Po kilkunastu latach zakończyła się w piątek rekonstrukcja
polskiego cmentarza wojennego w Przebrażu na Ukrainie.
Spoczywają na nim żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna, która
zginęła z rąk ukraińskich nacjonalistów w czasie II
wojny światowej.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik powiedział, że cmentarz udało się odbudować po długoletnich, żmudnych negocjacjach z Ukraińcami. Dodał, że rozmowy dotyczące miejsc związanych z tragedią Polaków na Wołyniu w latach 1943- 44 są bardzo trudne, ponieważ wiążą się - jak to określił - z najbardziej krwawymi kartami w dziejach polsko-ukraińskich.
Na terenie cmentarza oznaczonego dwujęzyczną tablicą "Polski Cmentarz Wojenny" z godłem Rzeczypospolitej umieszczono centralny krzyż i tablice z nazwiskami, datą śmierci oraz nazwą miejscowości, w których mieszkały osoby spoczywające na cmentarzu.
Andrzej Przewoźnik powiedział, że cmentarz w Przebrażu ma szczególny, symboliczny charakter dla Polaków, odnoszący do tragicznych wydarzeń w latach 1943-44. Podkreślił, że Przebraże było jednym z największych ośrodków polskiej samoobrony przed oddziałami nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu.
Cmentarz w Przebrażu został założony w kwietniu 1943 roku. Środowisko byłych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK uporządkowało cmentarz. Wówczas jednak władze obwodowe nie dopuściły do pielgrzymki polskich kombatantów chcących poświęcić cmentarz. (and)