WP

Ukraina. Pojawił się wniosek o nadanie Banderze tytułu bohatera kraju

Do Ukraińskiej Rady Najwyższej trafił projekt o nadaniu imienia Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze. Pod wnioskiem podpisali się deputowani Bloku Petra Poroszenki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina. Pojawił się wniosek o nadanie Banderze tytułu bohatera kraju
(PAP/EPA, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
WP

Wcześniej Ukraińska Rada Najwyższa przyznała prawa weteranów bandytom z UPA - Ukraińskiej Armii Powstańczej. Co więcej, w Kijowie mają pojawić się tablice, które upamiętnią takich ludzi jak Dmytro Doncow. Był twórcą ukraińskiej koncepcji nacjonalizmu oraz ideologiem rzezi wołyńskiej Polaków.

Już w 2010 roku próbowano przyznać Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Dekret w tej sprawie wydał ówczesny prezydent Wiktor Juszczenko, jednak zostało to uznane jako niezgodne z prawem.

Przypomnijmy: Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. To właśnie członkowie tej formacji byli odpowiedzialni za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce. Zginęło wówczas ponad 100 tysięcy osób.

WP

Jak wynika z październikowych badań ukraińskiego ośrodka "Rejting", 36 proc. Ukraińców pozytywnie ocenia postać Stepana Bandery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP