Trwa ładowanie...
d1spz9q
d1spz9q

Ukraina: po 15 lat więzienia dla zamachowców z Krzywego Rogu

Po 15 lat więzienia otrzymali bracia Serhij i Wołodymyr Iwanczenko, a także ich wspólnik Andrij Samojłow za zorganizowanie w październiku 1999 r. zamachu na Natalię Witrenko - startującą w ówczesnych wyborach prezydenckich. Proces sądowy w tej bezprecedensowej sprawie odbywał się w Dniepropietrowsku i trwał prawie osiem miesięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1spz9q

W czwartek sędzia Walentyna Kuźmenko oznajmiła, że zgromadzone dowody pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że bracia Serhij i Wołodymyr Iwanczenko przygotowali i wykonali zamach w Krzywym Rogu.

Podkreślono przy tym, że organizatorem był Serhij Iwanczenko, a wykonawcami jego brat Wołodymyr i Andrij Samojłow. Jednocześnie sąd uznał, że był to zamach polityczny, gdyż Serhij Iwanczenko, jako szef regionalnego sztabu wyborczego innego kandydata na prezydenta Ołeksandra Moroza zamierzał fizycznie usunąć konkurenta, liderkę skrajnie lewicowej Progresywnej Partii Ukrainy Natalię Witrenko.

Sąd przypomniał, że w wyniku rzucenia w tłum dwóch granatów trwałego kalectwa doznały trzy osoby, a blisko 40 innych odniosło lżejsze obrażenia. Sama Witrenko wyszła z zamachu bez poważniejszego szwanku. (mag)

d1spz9q

Podziel się opinią

Share

d1spz9q

d1spz9q
Więcej tematów