Trwa ładowanie...
d2mm4vq

Ukraina: po 15 lat więzienia dla zamachowców z Krzywego Rogu

Po 15 lat więzienia otrzymali bracia Serhij i Wołodymyr Iwanczenko, a także ich wspólnik Andrij Samojłow za zorganizowanie w październiku 1999 r. zamachu na Natalię Witrenko - startującą w ówczesnych wyborach prezydenckich. Proces sądowy w tej bezprecedensowej sprawie odbywał się w Dniepropietrowsku i trwał prawie osiem miesięcy.

Share
d2mm4vq

W czwartek sędzia Walentyna Kuźmenko oznajmiła, że zgromadzone dowody pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że bracia Serhij i Wołodymyr Iwanczenko przygotowali i wykonali zamach w Krzywym Rogu.

Podkreślono przy tym, że organizatorem był Serhij Iwanczenko, a wykonawcami jego brat Wołodymyr i Andrij Samojłow. Jednocześnie sąd uznał, że był to zamach polityczny, gdyż Serhij Iwanczenko, jako szef regionalnego sztabu wyborczego innego kandydata na prezydenta Ołeksandra Moroza zamierzał fizycznie usunąć konkurenta, liderkę skrajnie lewicowej Progresywnej Partii Ukrainy Natalię Witrenko.

Sąd przypomniał, że w wyniku rzucenia w tłum dwóch granatów trwałego kalectwa doznały trzy osoby, a blisko 40 innych odniosło lżejsze obrażenia. Sama Witrenko wyszła z zamachu bez poważniejszego szwanku. (mag)

d2mm4vq

Podziel się opinią

Share
d2mm4vq
d2mm4vq
Więcej tematów