Adwokat Mykoła Połudennyj powiedział we wtorek, że jego klientka złożyła pozew w sądzie dzielnicowym Kijowa przeciwko autorowi programu "Odnako" Michaiłowi Leontiewowi, który w swojej audycji nazwał ją współpracowniczką Centralnej Agencji Wywiadowczej USA. Audycja była nadana, kiedy Wiktor Juszczenko był premierem Ukrainy.
Za ORT informację o rzekomej współpracy pani Czumaczenko z CIA podchwyciła ukraińska telewizja Inter i dziennik Kijewskije Wiedomosti, kontrolowane przez przeciwników politycznych ówczesnego szefa rządu ukraińskiego. Zdaniem kijowskich analityków świadczy to o tym, że program miał na celu dyskredytację Juszczenki.
Kateryna Czumaczenko pochodzi z ukraińskiej diaspory w USA. Zanim wyszła za mąż za Wiktora Juszczenkę, pracowała w Departamencie Stanu USA. (kar)