Trwa ładowanie...

Ukraina: Masowe odejścia z armii, brakuje broni palnej

Ponad 33 tysiące żołnierzy ukraińskiej armii samowolnie odeszło lub zdezerterowało z wojska. Złapano zaledwie około 1500 wojskowych. Odnotowano także braki broni palnej. O potężnych stratach poinformował w przygotowanym raporcie główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.

Share
Ukraina: Masowe odejścia z armii, brakuje broni palnej
Źródło: WP.PL
d4a8cnv

Ucieczki z armii Ukrainy

W ciągu ostatnich czterech lat z ukraińskiego wojska samowolnie odeszło lub zdezerterowało 33 798 osób. W samym 2018 roku łapano zaledwie 1587 zbiegów. - Ta liczba obejmuje zarówno samowolne nieautoryzowane opuszczenia jednostek, jak i dezercje. Nie jesteśmy jednak w stanie sprecyzować, jaki jest udział jednych i drugich. Łapiemy też bardzo mało - mówił Anatloj Matios.

Zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym, jeśli żołnierz jest nieobecny na służbie przez mniej niż dziesięć dni, to odnotowywane jest to jako zwyczajny brak służby. Jednak jeśli absencja trwa dłużej niż dziesięć dni, może zostać oskarżony o nieautoryzowane porzucenie służby wojskowej. Za to grożą kary grzywny i przymusowej służby w oddziale dyscyplinarnym do dwóch lat. W sytuacjach stanu wojennego lub gotowości bojowej można dostać karę do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

d4a8cnv

Jeśli chodzi o stwierdzoną dezercję, to rozróżnia się dwa wypadki. W pierwszym, gdy żołnierz musi dezerterować np. z powodu sytuacji rodzinnej, to podchodzi pod nieautoryzowane porzucenie służby wojskowej. Jednak jeśli robi to dla samego porzucenia wojska, grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Brakuje broni palnej

Z raportu Matiosa wynika, że Siły Zbrojne Ukrainy przez lata 2014-2018 straciły ponad 15 tysięcy sztuk broni palnej. Wśród nich jest aż 7145 karabinów automatyczne, prawie trzy tysiące pistoletów, 2200 karabinów maszynowych i 2 258 granatników. W tym czasie przechwycono 258 jednostek broni.

Co ciekawe, duża część uciekinierów z ukraińskiego wojska posiada ze sobą zaginioną broń.

Powody odejścia z ukraińskiego wojska

Eksperci wymieniają dwa główne powody masowych odejść z ukraińskiej armii. Pierwszym są pieniądze. Obecnie wojskowi zarabiają 20% mniej niż przed 2014 rokiem.

Drugi to stan ukraińskiej armii. Eksperci uważają, że żołnierze są w złej kondycji psychicznej, co źle wpływa na ich możliwości bojowe. Twierdzą też, że wypełnienie luk nie będzie prostym zadaniem.

Aktualna liczebność armii Ukrainy wynosi 200 tysięcy osób. Są obawy, że proces masowych odejść będzie się utrzymywał.

d4a8cnv

Podziel się opinią

Share
d4a8cnv
d4a8cnv
Więcej tematów