Trwa ładowanie...

Nagły komunikat z Kijowa. "Ukraina i Polska rozpoczęły rozmowy"

- Ukraina i Polska rozpoczęły rozmowy na temat spotkania na szczeblu rządów i głów państw na granicy, które powinno rozwiązać problem blokowania przejść granicznych przez polskich rolników - przekazał rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wołodymyr Zełenski Wołodymyr Zełenski Źródło: East News, fot: Pool/ABACA
d2djiy2
d2djiy2

Jak powiedział Serhij Nikiforow, sytuacja na granicy ukraińsko-polskiej "musi być korzystna dla Ukrainy i Polski, a nie Rosji i Moskwy".

- Jeśli w celu rozstrzygnięcia tej kwestii naprawdę konieczne jest pilne, niezaplanowane spotkanie na najwyższym szczeblu na granicy, to prezydent Ukrainy jest gotowy to zrobić, jak to zapewnił w swoim przemówieniu, wyczerpująco zapewnił - dodał Serhij Nikiforow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dramatyczne nagranie z Awdijiwki. Rosyjski pocisk spadł tuż obok

Rzecznik Zełenskiego powiedział, że nad przygotowaniem spotkania "obecnie pracują zespoły, pracują dyplomaci, ustalany jest format spotkania". - Na razie nie mogę dodać żadnych innych szczegółów, konkretów - podsumował Nikiforow.

Apel Zełenskiego. "Proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze"

Kilka godzin wcześniej Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych wpis w języku polskim, w którym pisze o zbożu na polskich drogach - "chamsko wyrzuconym z samochodów i wagonów". Zaapelował do premiera Donalda Tuska o spotkanie rządów dwóch państw na wspólnej granicy, do którego miałoby dojść jeszcze przed sobotnią, drugą rocznicę inwazji Rosji na jego państwo.

d2djiy2

"Chciałbym zwrócić się do Polskiego społeczeństwa i wyrazić Ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego. Chciałbym zwrócić się do Rządu Polskiego - do Pana Premiera Tuska i ministrów" - napisał Zełenski (pisownia oryginalna).

"Poleciłem naszemu Rządowi, w najbliższym czasie, do dwudziestego czwartego lutego, przybyć na granicę między naszymi państwami. Szef Rządu Ukrainy, cały nasz Rząd, od logistyki do sektora rolnego, i oczywiście Minister Obrony Ukrainy - ponieważ ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie. I proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy tego odkładać. Najbliższe dni dają nam na to szansę" (pisownia oryginalna) - czytamy we wpisie Zełenskiego.

d2djiy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2djiy2
Więcej tematów