Trwa ładowanie...

Zełenski zamieścił wpis po polsku. Zwrócił się do Tuska

Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych wpis w języku polskim, w którym pisze o zbożu na polskich drogach - "chamsko wyrzuconym z samochodów i wagonów". Zaapelował do premiera Donalda Tuska o spotkanie rządów dwóch państw na wspólnej granicy, do którego miałoby dojść jeszcze przed sobotnią, drugą rocznicę inwazji Rosji na jego państwo.

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do TuskaWołodymyr Zełenski zwrócił się do TuskaŹródło: GETTY, fot: Michele Tantussi
d1edooa
d1edooa

Nagranie opublikowane w mediach społecznościowych prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego trwa siedem minut. - Chcę zwrócić się do wszystkich, którzy pamiętają, co oznacza pełny sens słowa solidarność. Słowo, które tak bardzo zmieniło historię całej naszej Europy na lepsze. Tak było. I pod wieloma względami nadal tak jest - mówi na nagraniu.

Protest rolników. Zełenski apeluje do polskiego rządu

Komentując napięte relacje między Polską a Ukrainą, powiedział, że "teraz widzimy również nadmierną i niesprawiedliwą polityzację, przez którą wspólne osiągnięcia mogą zacząć rozsypywać się".

- Tak samo rozsypywać się jak ukraińskie zboże - które niestety świat zobaczył na polskich drogach - chamsko wyrzucone z samochodów i wagonów. Jest to zboże, które z wielkimi trudnościami uprawiają nasi rolnicy pomimo wszystkich trudności związanych z bezlitosną rosyjską agresją - podkreślił Zełenski.

d1edooa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dramatyczne nagranie z Awdijiwki. Rosyjski pocisk spadł tuż obok

Zełenski zwrócił się do Tuska i Dudy

"Chciałbym zwrócić się do Polskiego społeczeństwa i wyrazić Ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego. Chciałbym zwrócić się do Rządu Polskiego - do Pana Premiera Tuska i ministrów" - napisał Zełenski (pisownia oryginalna).

"Poleciłem naszemu Rządowi, w najbliższym czasie, do dwudziestego czwartego lutego, przybyć na granicę między naszymi państwami. Szef Rządu Ukrainy, cały nasz Rząd, od logistyki do sektora rolnego, i oczywiście Minister Obrony Ukrainy - ponieważ ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie. I proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy tego odkładać. Najbliższe dni dają nam na to szansę" (pisownia oryginalna) - czytamy we wpisie Zełenskiego.

"Nie możemy się wzajemnie upokarzać"

- Ukraina pragnie wspólnie i sprawiedliwie rozwiązać sytuację na granicy - zapewnił ukraiński przywódca. - Chciałbym zwrócić się do polskiego społeczeństwa i wyrazić ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego - dodał.

"Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień. Nie możemy się wzajemnie upokarzać, nie możemy upokarzać ani ukraińskich, ani polskich rolników. Potrzebujemy jedności. Potrzebujemy rozwiązań - między nami, Ukrainą a Polską, i na poziomie całej Europy" - czytamy w ostatnim fragmencie wpisu.

d1edooa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1edooa
Więcej tematów