Ukraina i inni chcą do UE. Co na to Polacy?
Po odejściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Wspólnota składa się z 27 państw członkowskich. Lista krajów kandydujących, których obywatele chcieliby do niej przystąpić, jest długa. Czy UE powinna w następnych latach przyjmować kolejne kraje, w tym m.in. Ukrainę? Zdania Polaków na ten temat są podzielone.
Obecnie status państwa kandydata posiada dziewięć państw: Albania (od 2014), Bośnia i Hercegowina (od 2022), Czarnogóra (od 2010), Gruzja (od 2023) Macedonia Północna (od 2005), Mołdawia (od 2022), Serbia (od 2012), Turcja (od 1999) oraz Ukraina (od 2022). Potencjalnym kandydatem jest także Kosowo.
Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku, czyli już od ponad 20 lat. Większość Polaków, jak wynika z różnych sondaży, jest z tego zadowolona. I choć politycy czasem mówią o polexicie, to Polacy tego pomysłu nie popierają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Co o rozszerzeniu UE myślą Polacy? United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, zadał im pytanie, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że UE powinna w kolejnych latach przyjmować następne kraje, w tym m.in. Ukrainę?
Nowe państwa w UE? Polacy mocno podzieleni
Zdania Polaków na temat rozszerzania UE o nowe państwa są podzielone. 41,6 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Wspólnota powinna się powiększać (13,5 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam", 28,1 proc. - "raczej się zgadzam").
Przeciwnego zdania jest 39,8 proc. badanych (odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" udzieliło 20,5 proc. ankietowanych, "raczej się nie zgadzam" - 19,3 proc.).
Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 18,6 proc. badanych.
Wyborcy koalicji w większości są na "tak"
Najwięcej zwolenników rozszerzania UE jest wśród wyborców rządzącej koalicji. Aż 65 proc. badanych z tej grupy zgadza się ze stwierdzeniem, że UE powinna przyjmować następne kraje, w tym m.in. Ukrainę (23 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam", 42 proc. - "raczej się zgadzam").
W tej grupie zaledwie 18 proc. ankietowanych jest przeciwnych rozszerzaniu UE (odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" udzieliło 6 proc. ankietowanych, "raczej się nie zgadzam" - 12 proc.).
Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 17 proc. badanych.
Wyborcy PiS i Konfederacji nie chcą rozszerzania UE
Wśród wyborców opozycji (PiS i Konfederacji) odsetek zwolenników przyjmowania nowych państw do UE jest zdecydowanie niższy. Zgadza się na to zaledwie 24 proc. z nich (3 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam", 21 proc. - "raczej się zgadzam").
Zdecydowana większość wyborców opozycji - 68 proc. - jest przeciwna rozszerzaniu Unii (odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam" udzieliło 41 proc. ankietowanych, "raczej się nie zgadzam" - 27 proc.).
Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 8 proc. badanych.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 30 sierpnia - 1 września 2024 r. metodą CAWI/CATI na grupie 1000 Polaków.