Trwa ładowanie...
d2gqzoi
IAR

Ukraina częściowo odstępuje od europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Ukraina częściowo zawiesza stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na terytoriach objętych wojną - poinformowała Rada Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga przed budynkiem ukraińskiej Rady Najwyższej
Flaga przed budynkiem ukraińskiej Rady Najwyższej (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d2gqzoi

Ukraina zdecydowała się skorzystać z artykułu Konwencji, który zezwala odstąpić od części jej zapisów w przypadku wojny lub narodowego zagrożenia. O decyzji poinformował sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjorna Jaglanda szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.

Sekretarz generalny w swym komunikacie podkreślił, że Ukraina nadal podlega jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Czasowe odstąpienie od Konwencji nie powstrzymuje rozpatrywania skarg złożonych przeciwko władzom w Kijowie.

W związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy Thorbjorn Jagland wezwał wszystkie strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania przemocy i rozlewu krwi. Dalsza jego eskalacja będzie miała - jak powiedział - fatalne skutki dla bezpieczeństwa i praw człowieka na Ukrainie i w całej Europie. Zaapelował o zdecydowaną wolę we wdrażaniu porozumień z Mińska.

Z artykułu 15. Konwencji Praw Człowieka skorzystało dotychczas kilka państw, między innymi Wielka Brytania, gdy walczyła z bojówkami IRA.

d2gqzoi

Podziel się opinią

Share

d2gqzoi

d2gqzoi
Więcej tematów