Trwa ładowanie...

Ukraina chce odebrać Saakaszwilemu paszport. Zrobi to, gdy wjedzie do kraju

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, którego pozbawiono obywatelstwa Ukrainy, w razie próby wjazdu do tego kraju utraci paszport i nie zostanie wpuszczony na jego terytorium - oświadczył we wtorek wiceszef ukraińskiej Straży Granicznej Wasyl Serwatiuk.

Ukraina chce odebrać Saakaszwilemu paszport. Zrobi to, gdy wjedzie do krajuŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d2af5hd
d2af5hd

Urzędnik wyjaśnił, jakie procedury obowiązują Straż Graniczną w przypadku osób, znajdujących się w sytuacji Saakaszwilego. - Paszport jest konfiskowany, wydaje się zaświadczenie, które to potwierdza i dana osoba nie jest przepuszczana przez granicę, gdyż nie ma uprawniającego jej do tego dokumentu - powiedział.

26 lipca Saakaszwili dekretem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki stracił ukraińskie obywatelstwo.

Cezary Tomczyk: Kaczyński jest quasi-dyktatorem

Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji w 2013 r., aby uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy, wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie włączył się do tamtejszej polityki. W maju 2015 r. otrzymał ukraiński paszport i w tym samym czasie prezydent Petro Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego.

d2af5hd

Kontakty Poroszenki i Saakaszwilego

Stosunki między Poroszenką a Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji złożył ten urząd, oskarżając prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych. Saakaszwili następnie utworzył na Ukrainie własną partię polityczną i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Obywatelstwo Ukrainy jest jedynym obywatelstwem, które miał Saakaszwili. W poniedziałek były prezydent Gruzji powiedział podczas wizyty w Polsce, że wciąż podróżuje z ukraińskim paszportem.

31 lipca minister sprawiedliwości Gruzji Tea Cukuliani mówiła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyźnie wszczęto cztery sprawy karne i Gruzja będzie żądała wydania go od krajów, w których się on zatrzyma.

d2af5hd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2af5hd
Więcej tematów