Ujazdowski: cieszę się z powrotu Gombrowicza do kanonu lektur
Z dużą satysfakcją przyjmuję zadeklarowaną dziś przez premiera Jarosława Kaczyńskiego wolę zmian w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie kanonu lektur szkolnych - napisał minister kultury Kazimierz M. Ujazdowski w komunikacie.
19.07.2007 | aktual.: 26.07.2007 17:27
Powrót twórczości Witolda Gombrowicza do kanonu lektur szkolnych zapowiedział premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej, podsumowującej rok funkcjonowania swojego rządu.
O zmianach w kanonie wspomniał mówiąc o podjęciu "wysiłku zmierzającego do tego, by szkoła znów przekazywała wartości wspólnotowe". Jak wyjaśnił premier, chodzi o wartości narodowe przekazywane uczniom w oparciu o wiedzę historyczną i literacką.
"Cieszę się, że zgłaszany przeze mnie postulat obecności w spisie lektur utworów Witolda Gombrowicza, Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego znajdzie swój wyraz w nowym dokumencie rządowym" - podkreślił Ujazdowski.
Jak dodał, cieszy go też fakt, że "premier podzielił pogląd, iż spis lektur musi być ukształtowany przy uwzględnieniu zasad takich jak: hierarchia dokonań literackich oraz szacunek dla integralności całej polskiej literatury, w tym obecności polskiej literatury powstałej na emigracji".
Na początku lipca wicepremier, minister edukacji Roman Giertych podpisał rozporządzenie wprowadzające nowy kanon lektur szkolnych; nie ma w nim żadnego dzieła Gombrowicza.
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski nazwał to "błędną decyzją". Zdaniem Ujazdowskiego, na obecny tekst rozporządzenia powinny zostać naniesione poprawki; tym jednak, według niego, powinni się zająć nie urzędnicy, lecz naukowcy. Wystosował także pismo do Rządowego Centrum Legislacji o wstrzymanie publikacji rozporządzenia oraz rozmawiał w tej sprawie z premierem.
Po tym spotkaniu rzecznik rządu Jan Dziedziczak zapowiedział, że przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie nowego kanonu lektur szkolnych premier chce poznać opinie wybitnych naukowców- polonistów. Wcześniej J.Kaczyński mówił, że nie wyobraża sobie, aby w kanonie lektur zabrakło dzieł m.in. Gombrowicza.
W ubiegłym tygodniu rozporządzenie dotyczące kanonu opublikowane zostało jednak w Dzienniku Ustaw w wersji podpisanej przez Giertycha. Minister edukacji poinformował, że dostał na to zgodę premiera, oraz że nie ma nic przeciwko dalszej dyskusji nad kształtem ewentualnego przyszłego kanonu.