Trwa ładowanie...
donald tusk
+1
Jacek Polak
14-10-2018 09:42

Ujawniamy: Rząd Tuska lekceważył ostrzeżenia o wyłudzeniach VAT

Polski budżet stracił miliardy złotych na wyłudzeniach VAT. Zdobyliśmy dokumenty pokazujące, jak w 2013 roku jedna z organizacji producentów w kilku pismach ostrzegała rząd Donalda Tuska i Jana Vincenta Rostowskiego o vatowskiej dziurze w przepisach, na której coraz lepiej zarabia mafia.

Ujawniamy: Rząd Tuska lekceważył ostrzeżenia o wyłudzeniach VATŹródło: WP.PL
d2spizt
d2spizt

16 kwietnia 2013 roku Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyclingu z Katowic Kazimierz Poznański poprosił wpływowego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza o spotkanie:

“W imieniu przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyclingu zwracam się z prośbą o spotkanie w sprawie rosnącej skali wyłudzeń podatku od towarów i usług w Polsce... “.

W piśmie, które dwa dni później tj. 18 kwietnia trafiło do Kancelarii Głównej Ministerstwa Finansów Izba powoływała się na dane statystyczne (m.in. Eurostatu), które jednoznacznie pokazywały, że skala wyłudzeń podatku VAT w Polsce w różnych sektorach gospodarki w latach 2011-2012, w porównaniu do wcześniejszych lat, gwałtownie wzrosła:

Izba: “Jednym z głównych powodów tej negatywnej tendencji, na której Skarb Państwa traci miliardy złotych dochodów, jest złe ukierunkowanie kontroli podatkowych”.

d2spizt

Misją Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, jako organizacji samorządu gospodarczego, jest wspieranie rozwoju przemysłu metali nieżelaznych i recyklingu metali w Polsce. W obawie przed zbliżającymi się problemami w tej branży, ale nie tylko, Izba chciała na spotkaniu pokazać dane, jakie udało się jej zebrać, a także zaproponować rozwiązania systemowe, które w jej ocenie zmniejszyłyby skalę wyłudzeń podatku VAT w Polsce.

26 kwietnia 2013 roku Ministerstwo Finansów odpowiedziało Izbie i poprosiło ją o przesłanie swoich propozycji dotyczących rozwiązania systemowego zmniejszającego skalę wyłudzeń podatku VAT.

Niecały miesiąc później Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyclingu Kazimierz Poznański, w piśmie skierowanym do nieżyjącego dziś Dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów Jana Delisia, przedstawił rozwiązania systemowe, które znacząco zmniejszają skalę wyłudzeń podatku VAT. We wstępie przypomniał jednak, że jego organizacja już kilka lat przed wprowadzeniem zasady odwróconego obciążenia w obrocie złomem w dniu 1 kwietnia 2011 roku postulowała o takie rozwiązanie, powołując się na doświadczenia innych krajów europejskich (np. Włochy, Holandia). W piśmie Izba przypomina, również, że od połowy 2012 roku zgłaszała potrzebę uzupełnienia załącznika nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT):

Izba: “W wyniku niefortunnej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku, powstała luka umożliwiająca wyłudzanie podatku VAT“.

d2spizt

Izba zasugerowała, że rozszerzenie tego załącznika o dodatkowe towary tj. surowce wtórne zwiększyłoby wpływy Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług o co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Już wtedy też alarmowała, że coraz częściej w jej branży dochodzi do wyłudzeń podatku VAT:

Izba: “W ostatnich kwartałach zauważalny jest proceder wyłudzania podatku od towarów i usług na półproduktach od metali nieżelaznych. W związku z powyższym Izba wnioskuje o rozszerzenie załącznika nr 11 o jak najszerszy zakres towarów z metali nieżelaznych (np. według rozwiązań włoskich) oraz pilne rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem innych rozwiązań systemowych”.

Rozwiązanie systemowe, jakie w piśmie zaproponowała ministerstwu Izba, polegało na jak najszybszym wprowadzeniu obowiązkowych faktur elektronicznych rejestrowanych w centralnym systemie organów podatkowych. Według danych za 2012 rok i cztery miesiące 2013 roku można szacunkowo ocenić, że każdy miesiąc zwłoki z pracami nad wprowadzeniem takiego systemu generował kolejny miliard złotych mniej w budżecie państwa.

d2spizt

Wprowadzenie tego systemu, w ocenie Izby, podniosłoby konkurencyjność polskiej gospodarki:

Izba: ”Podmioty uczciwie prowadzące działalność nie będą wypychane z rynku przez podmioty, które wyłudzają podatek od towarów i usług”.

Krajem, gdzie już wtedy z powodzeniem działał taki system, była m.in. Brazylia. Na jej przykład powoływała się w piśmie do Ministerstwa Finansów Izba. Zwróciła też uwagę, że sam system rozliczeń to za mało. Potrzebna jest zmiana filozofii podejścia państwa do przedsiębiorcy:

d2spizt

Izba: “W celu osiągnięcia wyższych wpływów podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług pożądana byłaby oczywiście zmiana filozofii kontroli przedsiębiorców. W nowym systemie kontrole podatkowe powinny odbywać się maksymalnie kilka tygodni po zdarzeniu gospodarczym, a nie po kilku latach, jak praktykowane jest obecnie”.

Po wymianie pism Ministerstwo Finansów zgodziło się na spotkanie.

MF: “W związku z propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi ograniczenia skali wyłudzeń podatku od towarów i usług, zawartym w piśmie z dnia 23 maja 2013, Ministerstwo Finansów przychyla się do państwa sugestii zorganizowania spotkania, którego termin proponuje się na dzień 7 czerwca 2013 r. o godzinie 14:30… Ministerstwo prosi o przekazanie informacji dotyczącej osób, które będą w nim uczestniczyć (Ze względów organizacyjnych Ministerstwo Finansów uprzejmie prosi o ograniczenie składu delegacji do trzech osób)".

d2spizt

Trzeba przyznać, że Ministerstwo nie dało Izbie wiele czasu na zorganizowanie się. Odpowiedź została wysłana 5.06. a spotkanie wyznaczono na 7.06.

Izba zanim zaczęła interweniować w Ministerstwie Finansów wcześniej, bo od ponad dwóch lat ostrzegała organy państwa, że kontrole podatkowe w branży recyclingu prowadzone są niewłaściwie i szkodzą rozwojowi nie tylko tej branży, ale całej polskiej gospodarce. Przez to lawinowo wzrósł poziom wyłudzeń podatku VAT również w innych sektorach gospodarki. W ocenie Izby sposób, w jaki one były prowadzone, czyli nakierowanie jedynie na pozyskanie środków finansowych do budżetu państwa nie służył przedsiębiorstwom, a co za tym idzie całej gospodarce. Co ciekawe, firmom opłacało się wyłudzać podatek VAT, ponieważ kary nakładane przez organy ścigania były dużo niższe niż zysk,i jakie płynęły z wyłudzenia tego podatku.

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyclingu z Katowic skupia obecnie 68 podmiotów gospodarczych i naukowych takich jak: KGHM Polska Miedź, Bipromet, Hutmen, ZGH Bolesław, Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Instytut Metali Nieżelaznych.

d2spizt

Jak pisaliśmy wcześniej dzięki uszczelnieniu ściągania podatku VAT przez rząd Mateusza Morawieckiego w tym roku według premiera do budżetu wpłyną dodatkowe miliardy.

Gdyby natomiast rząd Donalda Tuska szybciej zajął się walką z mafią vatowską, Polskę stać byłoby na 5000 kilometrów nowych autostrad. Dziurę związaną z podatkiem VAT wyliczono na 250 mld złotych łącznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2spizt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spizt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj