ŚwiatUE stawia warunki rządowi Palestyny

UE stawia warunki rządowi Palestyny

Unia Europejska zagroziła zablokowaniem
wszelkiej pomocy dla kierowanego przez radykalną organizację Hamas
rządu palestyńskiego, jeśli rząd ten nie opowie się wyraźnie za
kontynuowaniem procesów pokojowych z Izraelem.

11.03.2006 | aktual.: 11.03.2006 12:14

Stanowisko UE było w piątek wieczorem przedmiotem dyskusji ministrów spraw zagranicznych, którzy zebrali się tego dnia na dwudniowym nieformalnym posiedzeniu w Salzburgu.

Informując o stanowisku Unii, komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner zastrzegła, że unijna pomoc napływać będzie nadal do Autonomii do czasu sformowania nowego rządu przez Hamas, co nastąpi prawdopodobnie w końcu marca. Hamas wygrał styczniowe wybory do parlamentu Autonomii.

Chcielibyśmy pozostać wiarogodnym partnerem narodu palestyńskiego, jednakże nie możemy pójść na ustępstwa w sprawie podstawowych zasad; nowy palestyński rząd nie może liczyć na napływ pieniędzy, jeśli nie będzie działać na rzecz pokoju przy pomocy środków pokojowych - powiedziała Ferrero-Waldner.

Także Ursula Plassnik, minister spraw zagranicznych Austrii, pełniącej w tym półroczu przewodnictwo w UE, podkreśliła, że rząd Hamasu winien udowodnić, iż działa na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie i uznać istnienie Izraela. Jakakolwiek pomoc UE dla terrorystów jest kategorycznie wykluczona - powiedziała Plassnik.

Podobnie niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier uzależnił unijną pomoc dla Autonomii od sprecyzowania stanowiska nowego rządu palestyńskiego w kwestii pokojowego planu zwanego mapą drogową, uznania Izraela i zaaprobowania wszelkich wcześniejszych izraelsko-palestyńskich porozumień. Jeśli tak się nie stanie, nie może być mowy o jakiejkolwiek współpracy z rządem kierowanym przez Hamas - powiedział Steinmeier w Salzburgu. Dodał, iż jak do tej pory Unia Europejska nie odnotowała jakichkolwiek "zachęcających sygnałów" ze strony Hamasu.

UE obserwuje uważnie wydarzenia w Autonomii Palestyńskiej po wygranej Hamasu w wyborach parlamentarnych. Z konkretnymi decyzjami jednak wyraźnie się powstrzymuje do czasu aż będzie znany kształt przyszłego rządu. Na razie nie zdecydowała o wstrzymaniu wsparcia - przeciwnie, pod koniec lutego ogłosiła, że uruchamia 120 mln euro na szybką, podstawową pomoc. W zeszłym roku unijna pomoc dla Autonomii wyniosła ok.500 mln dol.

Głównymi tematami spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Salzburgu są bieżące sprawy z zakresu polityki międzynarodowej, a także kwestia aspirujących do Unii Europejskiej Bałkanów Zachodnich.

Źródło artykułu:PAP
izraelpalestynaunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)