Trwa ładowanie...

UE staje w obronie gejów szukających azylu. Jest wyrok Trybunału

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że testy psychologiczne nie powinny być podstawą do odrzucania wniosków o azyl od osób uciekających z krajów, w których homoseksualizm jest nielegalny. Wyrok, który obowiązuje wszystkie kraje, zapadł w sprawie Nigeryjczyka, który ubiegał się o azyl na Węgrzech, bo obawiał się prześladowań w swoim kraju za bycie gejem. Badania psychologiczne nie potwierdziły jego orientacji.

UE staje w obronie gejów szukających azylu. Jest wyrok TrybunałuŹródło: WP.PL
d2a9qpe
d2a9qpe

Mężczyzna złożył wniosek o azyl w kwietniu 2015 r. Teraz, wobec nowego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, sąd w Szeged na Węgrzech musi ponownie rozpatrzeć jego sprawę. Wcześniej zapadł wyrok, odmawiający Nigeryjczykowi azylu, bo, jak orzekli biegli w oparciu o testy psychologiczne, nie jest on homoseksualistą. Badania są kontrowersyjne, ale często stosowane przy procedurze przyznawania pozwoleń na pobyt.

Zobacz też: wyznanie księdza-geja

W grudniu 2014 r. ETS rozstrzygnął podobną sprawę w Holandii i stwierdził, że testy seksualności naruszają prawa człowieka ubiegające się o azyl. Rok wcześniej Trybunał orzekł, że azyl może być przyznany w przypadkach, w których ludzie byli faktycznie więzieni za homoseksualizm w swoim ojczystym kraju.

d2a9qpe

Z raportów unijnych agencji wynika, że co roku o azyl w Unii starają się setki homoseksualistów obawiających się prześladowań w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Czeczenii. Akty homoseksualne są nielegalne w większości krajów muzułmańskich oraz wielu państwach Afryki.

Źródło: BBC

d2a9qpe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a9qpe
Więcej tematów