UE staje w obronie gejów szukających azylu. Jest wyrok Trybunału
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że testy psychologiczne nie powinny być podstawą do odrzucania wniosków o azyl od osób uciekających z krajów, w których homoseksualizm jest nielegalny. Wyrok, który obowiązuje wszystkie kraje, zapadł w sprawie Nigeryjczyka, który ubiegał się o azyl na Węgrzech, bo obawiał się prześladowań w swoim kraju za bycie gejem. Badania psychologiczne nie potwierdziły jego orientacji.
Mężczyzna złożył wniosek o azyl w kwietniu 2015 r. Teraz, wobec nowego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, sąd w Szeged na Węgrzech musi ponownie rozpatrzeć jego sprawę. Wcześniej zapadł wyrok, odmawiający Nigeryjczykowi azylu, bo, jak orzekli biegli w oparciu o testy psychologiczne, nie jest on homoseksualistą. Badania są kontrowersyjne, ale często stosowane przy procedurze przyznawania pozwoleń na pobyt.
Zobacz też: wyznanie księdza-geja
W grudniu 2014 r. ETS rozstrzygnął podobną sprawę w Holandii i stwierdził, że testy seksualności naruszają prawa człowieka ubiegające się o azyl. Rok wcześniej Trybunał orzekł, że azyl może być przyznany w przypadkach, w których ludzie byli faktycznie więzieni za homoseksualizm w swoim ojczystym kraju.
Z raportów unijnych agencji wynika, że co roku o azyl w Unii starają się setki homoseksualistów obawiających się prześladowań w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Czeczenii. Akty homoseksualne są nielegalne w większości krajów muzułmańskich oraz wielu państwach Afryki.
Źródło: BBC