Trwa ładowanie...

UE się ugnie? Erdogan stawia warunek

Recep Tayyip Erdogan stawia ultimatum Unii Europejskiej. Turecki prezydent uważa, że Wspólnota powinna "otworzyć drogę" do członkostwa jego kraju, jeśli chce, by Ankara zaakceptowała prośbę Szwecji o członkostwo w NATO.

Recep Tayyip ErdoganRecep Tayyip ErdoganŹródło: GETTY, fot: Jeff J Mitchell
d1ivneh
d1ivneh

Przed wylotem na szczyt NATO, który rozpocznie się we wtorek w Wilnie, prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział także, że nikt nie powinien oczekiwać po Turcji dążenia do kompromisu, jeśli chodzi o kwestię zgody jego kraju na przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Turcja czeka u bram Unii Europejskiej od ponad 50 lat i niemal wszyscy członkowie NATO są członkami Unii Europejskiej. Mój apel jest skierowany do krajów, które chcą, by Turcja czekała u wrót Unii przez kolejne 50 lat - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Erdogan wygrał wybory. Ekspert: pomogły subsydia i rządowe media

- Otwórzcie drogę dla tureckiego członkostwa w Unii Europejskiej. Jeśli utorujecie drogę dla Turcji, to my utorujemy drogę dla Szwecji, tak jak zrobiliśmy to w przypadku Finlandii - podkreślił.

d1ivneh

Turcja jest państwem kandydującym do wstąpienia do UE od 1999 r., ale jej starania o członkostwo stanęły w miejscu z powodu niedemokratycznego zwrotu Ankary oraz sporów z należącym do UE Cyprem.

Spór o akcesję Szwecji do NATO

Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstroem stwierdził w poniedziałek w wypowiedzi dla szwedzkiego nadawcy publicznego SVT, że oczekuje, iż Turcja ostatecznie zasygnalizuje, że zgodzi się na dołączenie Szwecji do NATO, ale nie był w stanie określić, czy może się to zdarzyć na szczycie w Wilnie.

Turcja uważa, że Szwecja powinna robić więcej, aby rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego. Antytureckie i antyislamskie protesty w Sztokholmie w ostatnim czasie wzmogły wątpliwości dotyczące tego, czy między dwoma krajami może dojść do porozumienia już na nadchodzącym szczycie NATO - pisze agencja Associated Press.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.

d1ivneh

Prezydent Erdogan wypowiedział się także na poniedziałkowej konferencji na temat możliwego dołączenia do NATO przez Ukrainę, stwierdzając, że zakończenie wojny z Rosją, "ułatwi" proces akcesyjny Kijowa.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj