Dania i Holandia nie chcą nowego kraju w UE. "Nie zaczniemy negocjacji"

Kilka państw członkowskich, w tym Holandia i Dania, ostrzega Radę Europejską przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną. Do informacji dotarł portal Politico. - Nie zaczniemy prawdziwych negocjacji, jeśli nie będzie więcej reform - ostrzegł jeden z dyplomatów.

Politico: Kilka państw członkowskich, w tym Holandia i Dania, ostrzega Radę Europejską przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną
Politico: Kilka państw członkowskich, w tym Holandia i Dania, ostrzega Radę Europejską przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2024 Anadolu
oprac. PJM

15.03.2024 | aktual.: 16.03.2024 09:36

Portal Politico, powołując się na informacje uzyskane od czterech dyplomatów z Unii Europejskiej, donosi, że niektóre stolice unijne złożyły wniosek o dostarczenie dodatkowych wyjaśnień dotyczących "zaskakująco pozytywnego raportu" na temat postępów, które Bośnia i Hercegowina poczyniła na drodze do członkostwa w UE.

Portal Politico zauważa, że "potencjalnym kompromisem mogłoby być polityczne otwarcie drzwi, tak jak Rada Europejska uczyniła to w przypadku Ukrainy i Mołdawii w grudniu ubiegłego roku. Konieczne jednak byłoby zawarcie pewnych warunków umożliwiających formalne rozpoczęcie procesu negocjacyjnego w późniejszym terminie". Jeden z dyplomatów rozmawiających z portalem ostrzegł: - Nie zaczniemy prawdziwych negocjacji, jeśli nie będzie więcej reform.

"Nie wystarczy tylko czekać"

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ogłosiła we wtorek decyzję KE, mówiąc, że UE zdała sobie sprawę, że "nie wystarczy tylko czekać, aż Bałkany Zachodnie zbliżą się do nas, nie wystarczy powiedzieć, że drzwi są otwarte". Dodała, że "musimy także wziąć na siebie odpowiedzialność i w każdy możliwy sposób wspierać (ten region - red.) na drodze do naszej Unii".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bośnia i Hercegowina złożyła swój wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w lutym 2016 roku. W grudniu 2022 roku kraj ten otrzymał status kraju kandydującego do członkostwa w UE.

Źródło: PAP

Czytaj także:

Wybrane dla Ciebie