Trwa ładowanie...
d2vn9jb

UE ratyfikowała protokół z Kioto

Przedstawiciele wszystkich państw
członkowskich UE i Komisji Europejskiej przekazali w piątek
Narodom Zjednoczonym dokumenty ratyfikacyjne protokołu z Kioto,
mającego na celu przeciwdziałanie ociepleniu klimatu.

d2vn9jb
d2vn9jb

Protokół z Kioto, podpisany w 1997 roku, zobowiązuje państwa do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dokument ten został parafowany także przez USA, jednak po objęciu prezydentury przez George`a W. Busha Stany Zjednoczone zapowiedziały w marcu ubiegłego roku wycofanie się z ustaleń.

Protokół zobowiązuje Unię Europejską do zredukowania emisji szkodliwych gazów o 8% (biorąc za punkt wyjścia poziom emisji z 1990 r.) w latach 2008-2012. Głównie chodzi o dwutlenek węgla.

Margot Wallstrom, unijna komisarz ds. środowiska podkreśliła podczas uroczystości przekazywania dokumentów ratyfikacyjnych, że Stany Zjednoczone jako jedyny kraj odrzuciły globalne ramy rozwiązywania problemu zmian klimatycznych. W imieniu Unii Europejskiej wezwała USA do zmiany stanowiska w sprawie protokołu z Kioto.

Postanowienia protokołu wejdą w życie, kiedy dokument ten zostanie ratyfikowany przez co najmniej 55 krajów, na które przypada co najmniej 55% łącznej emisji dwutlenku węgla wszystkich krajów rozwiniętych.

Dotychczas protokół z Kioto ratyfikowało 70 krajów, na które przypada jednak zaledwie 26,6% emisji CO2 w krajach rozwiniętych.

41 sygnatariuszy dotychczas nie ratyfikowało protokołu. Oczekuje się jednak, że wkrótce uczyni to Japonia, a do końca roku także Rosja, co oznaczałoby spełnienie także kryterium emisji CO2. (mp)

d2vn9jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn9jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj