UE przegłosowała podział 120 tysięcy uchodźców
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali podział 120 tysięcy uchodźców - poinformowała luksemburska prezydencja UE. Według nieoficjalnych informacji przeciw były Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. Wstrzymała się Finlandia.
22.09.2015 | aktual.: 22.09.2015 19:01
Na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Brukseli Polska zaakceptowała decyzję o podziale uchodźców - potwierdziły źródła dyplomatyczne.
Zgodnie z ustaleniami najpierw rozmieszczonych ma zostać 66 tysięcy osób ze 120 tysięcy ich ogólnej liczby, z których ok. 5 tysięcy trafić miałoby do Polski.
Liczba 54 tysięcy zostanie zachowana jako "rezerwa". Gdyby w najbliższym czasie jakiś kraj UE poprosił o pomoc w związku z presją migracyjną, to UE będzie mogła skorzystać z tejże rezerwy.
Spośród czterech państw, które były przeciwne relokacji uchodźców, tylko Słowacja poinformowała, że nie zastosuje się do decyzji Rady UE, podjętej w głosowaniu. Czechy, Węgry i Rumunia poinformowały, że dostosują się, choć głosowały przeciw.
Rafał Trzaskowski zapewnia, że w planie ws. uchodźców, przegłosowanym przez szefów MSW państw Unii Europejskiej, uwzględnione zostały wszystkie postulaty Polski. Wiceminister spraw zagranicznych napisał na Twitterze, że porozumienie nie przewiduje automatyzmu w przydzielaniu tzw. kwot imigrantów i zakłada "kontrolę państw członkowskich".
- Pierwszych uchodźców możemy się spodziewać w przyszłym roku - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski.