ŚwiatUE prosi Rosję o zwrócenie uwagi na sytuację na Białorusi

UE prosi Rosję o zwrócenie uwagi na sytuację na Białorusi

Unia Europejska poprosiła Rosję o zwrócenie uwagi na sytuację na Białorusi. Był to jeden z tematów spotkania delegacji UE z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, które odbyło się w Moskwie.

09.11.2005 15:50

Ze strony unijnej uczestniczyli w nim ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Austrii: Jack Straw i Ursula Plassnik, a także wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana oraz komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Ferrero-Waldner oświadczyła przed rozmowami z Ławrowem, że "Rosja powinna być zainteresowana tym, aby na Białorusi była demokracja i by szanowano tam prawa człowieka".

Komisarz przyznała, że między UE a Rosją występują "różnice w podejściu (do sytuacji na Białorusi)", jednak - jak powiedziała - "należy myśleć o długofalowej stabilizacji i o tym, jak rozwijać współpracę".

Przypominając, że UE zakazała już wjazdu na swoje terytorium przedstawicielom władz Białorusi, Ferrero-Waldner zapowiedziała, że jeśli ze strony Mińska nie będzie postępu, Unia może zastosować kolejne sankcje wobec Białorusi, na przykład zamrozić białoruskie aktywa w Europie.

Ministrowie spraw zagranicznych UE wystosowali w poniedziałek apel do Mińska, aby przyszłoroczne wybory prezydenckie na Białorusi miały charakter wolny i demokratyczny. Ministrowie wezwali też władze w Mińsku do wpuszczenia na okres tych wyborów misji obserwacyjnej OBWE.

Jednocześnie szefowie dyplomacji UE zagrozili, że łamanie międzynarodowych standardów wolności politycznej i dalsze nękanie organizacji pozarządowych - takich, jak Związek Polaków na Białorusi (ZPB) - może doprowadzić do zaostrzenia unijnych sankcji.

Ławrow poinformował po rozmowach z przedstawicielami UE, że strony dyskutowały również o "prawno-traktatowej bazie" stosunków między Rosją a Unią po 2007 roku, kiedy to wygasa ich porozumienie o partnerstwie i współpracy.

Według ministra, strony porozumiały się także co do dalszej realizacji czterech "map drogowych", czyli porozumień o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, kultury i edukacji, zawartych podczas majowego szczytu Rosja-UE w Moskwie.

Omówiono też sytuację na Bliskim Wschodzie, w Kosowie i na obszarze poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, a także program nuklearny Iranu oraz problemy w stosunkach z Syrią i Libanem. Nawiązujemy w tych kwestiach dialog i dążymy do tego, aby sprzyjał on rozwiązywaniu konkretnych problemów - oświadczył Ławrow.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)