UE ostrzegła o toksycznej paście do zębów
W związku z wykryciem na terenie Hiszpanii
toksycznej pasty do zębów "Spearmint" wyprodukowanej w Chinach,
Unia Europejska już pod koniec maja ostrzegła wszystkie kraje
członkowskie, w tym Polskę - poinformowała rzecznik ochrony
konsumentów w Hiszpanii, Helen Kerns, cytowana w sobotę przez
dziennik "El Pais".
Wkrótce kraje te otrzymają dokładne informacje na temat niebezpiecznego dla zdrowia konsumentów produktu- dodała Kerns.
Alarm został podniesiony po wykryciu na terenie Hiszpanii tysięcy tubek sfałszowanej pasty do zębów wyprodukowanej w Chinach i RPA. Część była sprzedawana na bazarach oraz w tanich chińskich sklepach, a część trafiła do szpitali, hoteli, a nawet do samolotów.
Analiza Ośrodka Badań i Kontroli Jakości hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia wykryła w wyprodukowanej w Chinach paście marki "Spearmint" obecność toksycznego glikolu dwuetylenowego, przemysłowego rozpuszczalnika stosowanego np. do produkcji płynu zapobiegającego zamarzaniu. Trującą substancje zastosowano dla zagęszczenia pasty, jako substytut nieszkodliwej, ale droższej gliceryny, obniżając w ten sposób koszty produkcji.
Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że chińska pasta do zębów rozprowadzana w Hiszpanii zawiera 6% szkodliwej dla zdrowia substancji.
Tymczasem pasta, skonfiskowana w czerwcu br. w Stanach Zjednoczonych (900 tys. tubek) zawierała 5% glikolu dwuetylowego.
Badania medyczne wykazały, że dopuszczalny dla zdrowia limit tej substancji wynosi 0,1%.
Pierwszymi objawami zatrucia glikolem są bóle i zawroty głowy, nudności oraz senność. W ciężkich przypadkach może dojść do niewydolności układu oddechowego oraz ciężkiego uszkodzenia ośrodka układu nerwowego, nerek i wątroby.
Hiszpańskie organizacje ochrony konsumentów zażądały "większej kontroli granicznej, aby podejrzane produkty nie dostawały się ma teren kraju bez inspekcji sanitarnej". Jednak, według dyrektor Krajowego Instytutu ds. Konsumentów, "Hiszpania jest częścią jednolitego rynku wewnętrznego, co oznacza, że towary mogą dostać się do jakiegokolwiek kraju unijnego i swobodnie być rozprowadzane po wszystkich krajach członkowskich. Według Instytutu ds. Konsumentów, "hiszpańskie służby celne pracują dobrze, ale nie jest możliwe skontrolowanie ogromnej ilości wszystkich towarów, które są sprowadzane do kraju".
Rządy wszystkich państw członkowskich UE dysponują systemem wczesnego ostrzegania, który jest uruchamiany w przypadku gdy jakiś produkt jest niebezpieczny dla zdrowia, np. zawiera substancje zakazane lub zbyt duże ilości substancji niebezpiecznych.
Grażyna Opińska