UE oferuje kandydatom siedem lat ograniczeń w sprzedaży ziem
UE uzgodniła w czwartek, że zaoferuje kandydatom
siedmioletni okres przejściowy w obrocie ziemią rolniczą i leśną.
Będą oni mogli przez siedem lat utrzymać restrykcje w sprzedaży
ziemi obywatelom innych państw Unii.
Polska czeka na oficjalne, wspólne stanowisko UE w sprawie okresów przejściowych w obrocie ziemią; do tego czasu podtrzymuje swoje propozycje w tej sprawie - oznajmiła w czwartek rzecznika głównego negocjatora, Ewa Haczyk.
Do momentu kiedy Polska nie otrzyma wspólnego stanowiska Piętnastki w sprawie swobodnego przepływu kapitału - w tym zakupu ziemi przez cudzoziemców, dopóty nie zamierzamy dyskutować i komentować doniesień na ten temat; takie jest stanowisko Jana Kułakowskiego - powiedziała rzecznika głównego negocjatora.
Jak wynika z doniesień z Brukseli - Francja przystała na konkretny okres przejściowy pod warunkiem, że nie będzie to oferta ostateczna. Wymogła na partnerach zapis we wspólnym stanowisku negocjacyjnym, uzależniający potwierdzenie długości okresu przejściowego od rezultatów przyszłorocznych negocjacji członkowskich w rolnictwie.
Polska domaga się 18-letniego okresu przejściowego, a pozostałe kraje wyszehradzkie 10-letniego. Temat ten znajdzie się na porządku dziennym piątkowych negocjacji członkowskich UE z Czechami i Węgrami, ale jeszcze nie z Polską.
Dyplomaci unijni twierdzą, że nasz rząd dostarczył zbyt późno odpowiedzi na wątpliwości Piętnastki dotyczące liberalizacji rynku kapitałowego w Polsce. (mp)