Trwa ładowanie...
d3uouo4

UE boi się polskich stomatologów

Konsultacje między Polską a Komisją Europejską w
sprawie wzajemnego uznania przez UE polskich dyplomów lekarzy
stomatologów, nie przyniosły w piątek rozstrzygnięcia.
Unia boi się bowiem polskich absolwentów studiów stomatologicznych.

d3uouo4
d3uouo4

Oficjalnie zarzuca im, że mają za mało praktyki, nieoficjalnie niepokoi się, że masowo zjawią się na Zachodzie, by konkurować z unijnymi kolegami - twierdzą źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Pod wpływem zwłaszcza Austrii i Niemiec "Piętnastka" domaga się, żeby polskie akademie medyczne przestały nadawać tytuł lekarza stomatologa i poprzestały na dentyście. W dodatku życzy sobie, żeby wprowadzić do obecnego programu studiów stomatologicznych więcej zajęć praktycznych.

Tytuł lekarza - w tym wypadku lekarza medycyny ze specjalnością stomatologa - mogłyby otrzymywać wyłącznie osoby, które skończyły studia medyczne i zrobiły specjalizację ze stomatologii.

Unia sugeruje wprowadzenie - po poszerzeniu o Polskę - pięcioletniego okresu przejściowego. W tym czasie od tych polskich dentystów, którzy skończą studia w kraju i będą chcieli się zatrudnić w Unii, jej obecne państwa członkowskie będą wymagać trzyletniej praktyki zawodowej.

d3uouo4

"Piętnastka" uzasadnia swoje stanowisko prawem unijnym (dyrektywą regulującą te kwestie). Przebywająca w Brukseli delegacja polska z wicedyrektorem Departamentu Integracji Europejskiej MSZ Michałem Czyżem na czele nie znalazła czasu, żeby wyjaśnić polskie stanowisko dziennikarzom.

Wiadomo tylko, że przedstawiła Komisji Europejskiej programy studiów stomatologicznych w dwóch akademiach medycznych - warszawskiej i lubelskiej. Komisja chce zweryfikować programy we wszystkich pozostałych uczelniach. (and)

d3uouo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uouo4
Więcej tematów