ŚwiatUE aprobuje francuski i holenderski plan szczepienia drobiu

UE aprobuje francuski i holenderski plan szczepienia drobiu

Unijni eksperci weterynaryjni zaaprobowali francuski i holenderski plan ochronnych szczepień drobiu przeciw ptasiej grypie - poinformowała Komisja Europejska.

22.02.2006 | aktual.: 22.02.2006 15:26

Są to pierwsze w Unii Europejskiej programy szczepień, mających chronić miliony sztuk ptactwa przed wirusem H5N1, groźnym także dla ludzi. Francja i Holandia są największymi unijnymi producentami drobiu.

Żaden kraj UE nie może bez zgody KE przeprowadzić akcji szczepień. Komisja od kilku dni zaleca powściągliwość w stosowaniu szczepionek, bo nie ma gwarancji, że przynoszą one więcej korzyści niż szkód. Chodzi o to, że zaszczepione chore ptaki, nie mają objawów zakażenia, a nadal zarażają.

Komisja Europejska zastrzegła, że szczepienia będą przeprowadzone jedynie w określonych regionach i będą dotyczyć określonych stad ptaków. Odbędą się pod ścisłą kontrolą i przy zachowaniu określonych zasad co do przemieszczania ptaków i monitorowania akcji przez weterynarzy, tak aby była pewność, że w tym samym czasie w szczepionym stadzie nie pojawił się nowy przypadek choroby.

Komisja chce, by wraz z planami szczepień, wprowadzono ograniczenia w sprzedawaniu zaszczepionych ptaków i produktów z nich pochodzących. Mięso zaszczepionych ptaków będzie sprzedawane w UE i krajach trzecich pod określonymi warunkami. Transport tych ptaków do innych krajów członkowskich będzie wymagał zgody władz zarówno kraju, z którego mają być wysłane, jak kraju, do którego mają trafić.

Unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu podkreślił, że jeśli zasady będą ściśle przestrzegane, "szczepionki mogą stać się efektywnym narzędziem ochrony ptaków domowych przed ptasią grypą". Kyprianu podkreślił, że w obliczu zbliżających się wiosennych migracji ptaków, wszystkie kraje członkowskie powinny pozostawać czujne i nadal prowadzić działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

KE poinformowała, że zaaprobowany plan szczepień dotyczy trzech francuskich departamentów na zachodzie kraju, które uznawane są za obszary wysokiego ryzyka. Zaszczepionych będzie 900 tys. kaczek i gęsi, ponieważ te ptaki trudno jest zamknąć w pomieszczeniach i tym samym chronić przed stycznością z dzikimi ptakami. Akcja szczepień rozpocznie się natychmiast i będzie trwać do 1 kwietnia.

Akcja szczepień w Holandii dotyczy drobiu hodowanego przez hobbystów, a także nie trzymanych w zamknięciu kur w całym kraju. KE ocenia, że w Holandii jest od 1-3 mln ptaków hodowanych w celach hobbystycznych i ok. 5 mln kur, które na dworze mogą mieć kontakt z zarażonym dzikim ptactwem. Poza tym, cały czas w tym kraju będą stosowane inne środki, takie jak karmienie ptaków wyłącznie w pomieszczeniach zadaszonych.

Katarzyna Rumowska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)