PolskaUczniowie i studenci uczą się pisać kryminały

Uczniowie i studenci uczą się pisać kryminały

Jak napisać dobrą powieść kryminalną, zachowując zasady tego gatunku i wykorzystując wiedzę z różnych specjalistycznych dziedzin - tego uczyli się uczestnicy warsztatów, które od środy do piątku odbywały się w Uniwersytecie w Białymstoku.

To projekt skierowany do młodzieży licealnej i studentów (do 25 roku życia), przygotowany przy wsparciu funduszy unijnych z programu "Młodzież" przez studenckie koło naukowe Integra. Ma kilka etapów, a zakończy się w przyszłym roku publikacją najlepszych opowiadań kryminalnych, napisanych przez uczestników projektu.

Żeby potencjalni autorzy mogli poznać tło zdarzeń przestępczych i zdobyli wiedzę specjalistyczną potrzebną do realistycznych opisów, od środy do piątku uczestniczyli w przygotowanym dla nich cyklu wykładów. Dotyczyły one nie tylko współczesnej powieści kryminalnej czy przestępczości w przedwojennym Białymstoku (jednym z warunków jest umieszczenie jednego z wątków akcji właśnie w tym mieście), ale także wiktymologii, czyli nauki o roli ofiary w przestępstwie i przed wymiarem sprawiedliwości oraz faktycznych czynności wykonywanych w prawdziwym śledztwie.

Wykładowcami byli więc nie tylko np. historycy literatury, ale także specjaliści prawa karnego, medycyny sądowej, policjanci i prokuratorzy. W piątek o pisaniu kryminałów rozmawiał z młodzieżą Marek Krajewski, obecnie jeden z najbardziej znanych krajowych autorów takich powieści.

Zainteresowanie warsztatami było, jak mówią organizatorzy, "umiarkowane" - wykładom przysłuchiwało się około pięćdziesięciu osób. Teraz liczą, że w planowanym na grudzień konkursie weźmie udział kilkanaście osób, których twórczość będzie na tyle dobra, że będzie można ją w przyszłym roku wydrukować.

Najlepsi uczestnicy konkursu pojadą jeszcze na warsztaty do klasztoru w Wigrach, gdzie swoje teksty będą udoskonalać. Potem nauczą się, jak przygotować tekst do druku czy opracować okładkę swej książki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)