Uczestnicy konferencji w Kanadzie o globalnym ociepleniu
Uczestnicy odbywającej się w
Montrealu ONZ-owskiej konferencji, dotyczącej walki z globalnym
ociepleniem, zgodzili się co do nawiązania nowych
międzynarodowych rokowań w sprawie zmian klimatycznych.
10.12.2005 | aktual.: 10.12.2005 13:00
Nie wyznaczono żadnego terminu zakończenia takich rokowań. W nowych rozmowach miałyby uczestniczyć także Stany Zjednoczone, które w 2001 r. wycofały się z tzw. Protokołu z Kioto, na mocy którego państwa - sygnatariusze układu - zobowiązały się o ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Od 28 listopada w Montrealu obradują sygnatariusze ONZ-owskiej Ramowej Konwencji nt. Zmian Klimatycznych (UNFCCC). Konferencja, w której uczestniczy 189 państw, jest największą od czasu konferencji z Kioto w 1997 r., na której podpisano protokół, przewidujący ograniczenie emisji gazów do atmosfery do 2012 r.
Ministrowie ochrony środowiska państw, obecni w Montrealu, zapowiedzieli, że nawiązanie nowej, bezterminowej rundy międzynarodowych rokowań prowadzić będzie do długofalowych wspólnych działań państw świata na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Przyjęty w sobotę plan nie nakreśla żadnego harmonogramu, celów ani też ram czasowych nowych rokowań.
Jednocześnie kraje, będące sygnatariuszami Protokołu z Kioto, odrębnie zgodziły się co do nawiązania rokowań w sprawie przedłużenia porozumienia poza wyznaczony w protokole termin 2012 r. Protokół z Kioto z 1997 r. zobowiązuje kraje uprzemysłowione do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych w latach 2008-2012 o ok. 5% biorąc pod uwagę poziom z 1990 r.