Trwa ładowanie...

Uciekają przed mobilizacją. Ukraińcy płacą za to tysiące dolarów

Na pontonie, w busie, czy pieszo. Ukraińska Straż Graniczna codziennie publikuje komunikaty związane z nielegalnym przekroczeniem granicy. Mężczyźni uciekający przed mobilizacją płacą przemytnikom od 4 do nawet 8 tys. dolarów. Wszystko w czasie procedowania ustawy o mobilizacji, która wywołała falę oburzenia w Ukrainie.

Uciekają przed mobilizacją. Ukraińcy płacą za to tysiące dolarów Uciekają przed mobilizacją. Ukraińcy płacą za to tysiące dolarów Źródło: TG
d4b6ya0
d4b6ya0

W sobotę straż graniczna poinformowała, że zatrzymała mężczyznę, który próbował na gumowym materacu przedostać się do Węgier.

"Aby przepłynąć Cisę, założył także piankę. Towarzyszący mu dwaj mężczyźni mieli sprawdzić, czy w pobliżu nie znajduje się oddział graniczny" - czytamy w komunikacie.

Wszyscy zostali zatrzymani 500 metrów od granicy, a sprawę skierowano do sądu.

"Wycieczka" do Mołdawii za 8 tys. dolarów

To tylko jeden z wielu komunikatów, które pojawiają się na stronie ukraińskich pograniczników. Tego samego dnia na punkcie kontrolnym Mayaka zatrzymano ciężarówkę, w której ukrywało się trzech mężczyzn.

d4b6ya0

"Aby odwrócić uwagę funkcjonariuszy straży granicznej od ukrywających się mężczyzn, kierowca założył wojskową kurtkę, wywiesił w kabinie żółto-niebieską flagę i zapewnił o swoich patriotycznych intencjach. 'Wycieczka' do Mołdawii miała kosztować 8 tys. dolarów za każdego mężczyznę" - podają pogranicznicy.

Wobec kierowcy i zatrzymanych sporządzono wnioski do sądu. Ciężarówka została zarekwirowana.

Płacą za ucieczkę tysiące dolarów. Chcą uniknąć mobilizacji

W piątek mieszkaniec Odessy próbował przemycić dwie osoby ukrywające się w bagażniku samochodu. Kierowca za pomoc w przemycie dostał 400 i 300 dolarów. "Sprawcom naruszeń postawiono zarzuty dotyczące wykroczenia, a kierowcy postawiono zarzuty karne" - podała straż graniczna.

Z kolei w czwartek pogranicznicy zatrzymali do kontroli dwa minibusy. W środku znajdowało się 38 mężczyzn, którzy usiłowali przedostać się do Węgier.

d4b6ya0

"Stanowi to rekordową liczbę osób naruszających granicę. W skład grupy wchodzili mężczyźni z 11 obwodów Ukrainy. Organizatorzy nielegalnej wysyłki planowali otrzymać od swoich klientów od 4,5 do 8,4 tys. dolarów" - czytamy w komunikacie.

Również w czwartek pogranicznicy zatrzymali na gorącym uczynku organizatora nielegalnego wywozu mężczyzn za granicę, który w zamian za 10 tys. dolarów wywoził uciekinierów na Zakarpacie i dokładnie instruował, w jaki sposób należy przekroczyć dalej granicę tzw. zielonym szlakiem.

"Niechęć do mobilizacji"

Tego samego dnia mołdawska straż graniczna poinformowała o zatrzymaniu pięciu obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z pomocą pośredników. Mężczyźni byli w wieku poborowym od 32 do 38 lat i przyznali, że za pomoc w ucieczce każdy z nich zapłacił od 3 do 7 tys. dolarów.

d4b6ya0

"Mężczyźni tłumaczyli swój czyn niechęcią do mobilizacji i złożyli wniosek o azyl w Mołdawii" - pisze Europejska Prawda.

Dzień wcześniej pogranicznicy poformowali, że w rzece granicznej Prut pomiędzy Rumunią a Mołdawią znaleziono ciało mężczyzny. "Okazał się obywatelem Ukrainy, urodzonym w 1982 roku, mieszkańcem obwodu charkowskiego" - czytamy w komunikacie.

Z kolei mieszkaniec obwodu czerniowieckiego własnym samochodem odwiózł dwóch mężczyzn do granicy z Rumunią, które następnie same - zgodnie z instrukcjami udzielanymi przez telefon - miały przekroczyć nielegalnie granicę. Każdy za pomoc w ucieczce zapłacił 3 tys. euro.

Ustawa o mobilizacji

Wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy wiąże się z projektem ustawy o mobilizacji, który został przyjęty przez Radę Najwyższą Ukrainy w pierwszym czytaniu. Teraz do projektu przez kolejne dwa tygodnie można zgłaszać uwagi, a pod koniec lutego trafi do drugiego czytania.

Projekt przewiduje kary pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat dla osób podlegających poborowi, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Co więcej, w przypadku powtórnej ucieczki ustawa przewiduje karę od pięciu do ośmiu lat więzienia, a jeśli sprawca przekroczy nielegalnie granicę, stosując przemoc lub używając broni, może spędzić w więzieniu od ośmiu do 12 lat.

d4b6ya0

Jednak osoby, które uciekły za granicę w czasie mobilizacji, będą mogły uniknąć kary, jeśli wrócą do kraju w ciągu sześciu miesięcy od chwili przekroczenia granicy i przyznają się do popełnienia przestępstwa.

Fala oburzenia w Ukrainie

Projekt ustawy o mobilizacji, który wywołuje fale oburzenia w Ukrainie, zakłada także pozbawienie majątku osób, które uciekły z kraju, a także pozbawienie ich usług konsularnych za granicą.

d4b6ya0

Od momentu wprowadzenia stanu wojennego w Ukrainie mężczyźni w wieku od 18. do 60. roku życia mają zakaz opuszczania kraju, a zbliżenie się do granicy na odległość mniejszą niż 50 metrów stanowi wykroczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4b6ya0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4b6ya0
Więcej tematów