Uchylono wyrok ws. seksualnego wykorzystywania w pracy
Sąd Okręgowy w Świdnicy uchylił i przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę 10 pracowników zakładu z Bielawy nieprawomocnie skazanych za seksualne wykorzystywanie podległej im pracownicy. Proces odwoławczy był utajniony. Dziennikarze nie mogli wysłuchać ustnego uzasadnienia wyroku.
Jak powiedział rzecznik świdnickiego sądu Tomasz Białek, uznano, że sąd I instancji dopuścił się błędów proceduralnych. Kobieta, która oskarżyła 10 mężczyzn, często modyfikowała zeznania, a sąd podszedł do nich bezkrytycznie - mówił Białek.
Sprawa ponownie trafi do Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie, który w grudniu ubiegłego roku skazał mężczyzn na kary od 2 lat i 10 miesięcy więzienia do pół roku pozbawienia wolności. Wszyscy oskarżeni odwołali się od wyroku. Domagają się uniewinnienia.
Po wyjściu z sali sądowej mężczyźni mówili, że odczuli ulgę. Jestem szczęśliwy, chociaż wiem, że czeka nas ponowna walka o uniewinnienie. Nareszcie ktoś nas wysłuchał. Może w końcu prawda wyjdzie na jaw. Jestem niewinny - powiedział jeden z mężczyzn.
Do sądu przyjechało też kilka żon i pracownic zakładu w Bielawie. Podczas poprzedniego procesu kobiety pikietowały Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie w obronie oskarżonych.
Z aktu oskarżenia wynika, że do seksualnego wykorzystywania kobiety dochodziło na terenie bielawskiego zakładu przemysłu włókienniczego, gdzie, zdaniem prokuratury, 10 mężczyzn w okresie od końca 2000 roku do połowy 2001 roku wielokrotnie doprowadzało podległą im pracownicę do obcowania płciowego. Pokrzywdzona samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Jak zeznała, w obawie przed utratą pracy zgadzała się na takie traktowanie.
Mężczyźni twierdzą, że cała sprawa to zemsta pokrzywdzonej kobiety i jej konkubenta za zwolnienie ich z pracy. Zarzucają, że sąd I instancji nie dopuścił świadków, którzy mieli zeznawać na ich korzyść. Dodają, że w postępowaniu przygotowawczym nie przeprowadzono wizji lokalnej w miejscu, gdzie miało dochodzić do seksualnego wykorzystywania. O sprawie mężczyźni poinformowali Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Pokrzywdzona kobieta nie pracuje już w zakładzie w Bielawie. Natomiast większość oskarżonych przez nią mężczyzn nadal tam pracuje. Jak zapowiedział szef firmy, zwolni pracowników, jeśli wyrok skazujący się uprawomocni.