Co dalej z KRS? Posłowie zagłosowali

Sejm przyjął uchwałę dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa. Mowa w niej o "usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego". Za było 329 posłów, przeciw - 169. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obrady Sejmu
Obrady Sejmu
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Sara Bounaoui

W środę Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W projekcie uchwały wskazano, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków KRS zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP. Wezwano członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

"Ma symboliczne znaczenie"

Minister sprawiedliwości odpowiadając na pytania zadane przez posłów jeszcze przed głosowaniem, oceniał, że ta "uchwała jest niezbędna".

- Ona ma symboliczne znaczenie z punktu widzenia wskazania, że mamy po prostu konstytucyjny problem z jednym z organów, który ma do spełnienia bardzo ważną funkcję w państwie - podkreślił Bodnar.

I - jak dodał - "dla nas ta uchwała jest początkiem procesu". - To nie jest tak, że to będzie uchwała i koniec i nic dalej. W tym tygodniu miałem spotkanie z organizacjami pozarządowymi, które przez te ostatnie miesiące, lata pracowały nad rozwiązaniem problemu Krajowej Rady Sądownictwa. Mają oni projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Jest projekt senacki, który został przygotowany przez Senat poprzedniej kadencji. Tylko, że ja w odróżnieniu od poprzedniego ministra sprawiedliwości nie zamierzam poprosić jednego czy drugiego posła, który nagle zbierze podpisy i wniesie projekt ustawy do Sejmu, tylko chcę po prostu przeprowadzić normalny proces legislacyjny - zaznaczył szef MS.

Czyli - jak wyjaśnił - "będzie normalnie przeprowadzony proces legislacyjny, który będzie dokonywał analizy tych ustaw". - Będą przygotowane założenia, ustawa zostanie przedstawiona i zostanie uchwalona - podkreślił

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sejmkrajowa rada sądowniczakrs
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (342)