Uchodźca - prawdziwy człowiek, prawdziwe potrzeby
Debaty, festyny, przegląd filmów przygotowano z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, przypadającego 20 czerwca. Dzień ten obchodzony będzie pod hasłem "Prawdziwi ludzie, prawdziwe potrzeby". W Polsce w roku ubiegłym o status uchodźcy ubiegało się 6,5 tys. osób, głównie Czeczenów. Jak powiedziała rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota, z roku na rok liczba uchodźców spada.
20.06.2011 | aktual.: 20.06.2011 16:01
Z okazji tegorocznego Dnia Uchodźcy w siedzibie Fundacji Helsińskiej w Warszawie Stowarzyszenie Interwencji Prawnej organizuje debatę "Sytuacja uchodźców w Polsce". W Fundacji Helsińskiej zaplanowano dzień otwarty, podczas którego wszyscy zainteresowani mogą uzyskać informacje, jak ubiegać się o status uchodźcy.
Trwa także, rozpoczęty w piątek, szósty przegląd filmów, poświęconych tematyce uchodźczej, organizowany przez Polską Akcję Humanitarną. Pokazy odbywają się w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie i Wrocławiu. W foyer kina Kinoteka w Warszawie, gdzie odbywa się przegląd, zaprezentowano wystawę zdjęć "Droga", przedstawiającą codzienne życie uchodźców w Polsce.
W Krakowie na poniedziałkowy wieczór zaplanowano dwie debaty: "Uchodźcy w perspektywie dziennikarzy i reporterów", organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną oraz "Nielegalna Norweżka i inne opowieści kobiet uchodźczyń" w klubie Pod Jaszczurami.
W Grupie koło Grudziądza 25 czerwca odbędzie się piknik integracyjny uchodźców i mieszkańców lokalnej społeczności.
W roku ubiegłym w Polsce złożono 3,5 tys. wniosków, którymi objęto 6,5 tys. osób, czyli o 44% mniej niż rok wcześniej. Wielu cudzoziemców po przekroczeniu granicy z Polską i złożeniu wniosku wyjeżdża nielegalnie do innych krajów.
Tam składają wniosek ponownie, ale wówczas są odsyłani do Polski, bo wniosek ma być rozpatrywany w tym kraju, w którym złożyli go po przekroczeniu strefy Schengen. Spośród cudzoziemców, którzy w roku ubiegłym po złożeniu wniosku o nadanie statusu uchodźcy wyjechało z Polski do innych krajów, 4,6 tys. wróciło do Polski. Najwięcej z Francji, Niemiec, Belgii, Austrii i Holandii. Także z Polski odsyłani są cudzoziemcy, którzy swój pierwszy wniosek złożyli w innym kraju; tą drogą do innych krajów trafiły 74 osoby.
O status uchodźcy ubiega się wielokrotnie więcej osób, niż go otrzymuje. Jak powiedziała Piechota, w roku ubiegłym w Polsce status uchodźcy przyznano 82 osobom, w tym m.in. 42 obywatelom Federacji Rosyjskiej (głównie Czeczenom), 19 Białorusinom, pięciu Irakijczykom i czterem Afgańczykom.
Status ten może być przyznawany osobom, które zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 roku - obawiając się prześladowań ze względu na swą rasę, religię, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej lub swe poglądy polityczne, opuściły państwo, którego są obywatelami. Tym, którzy się do tego nie kwalifikują, przyznawana jest m.in. ochrona uzupełniająca bądź pobyt tolerowany.
W roku 2009 w ośrodkach dla uchodźców przebywało 5 tys. cudzoziemców, w 2010 - było ich około 4 tys. Obecnie przebywa w naszym kraju ponad 3 tys. osób ubiegających się o status uchodźcy, w tym połowa z nich w ośrodkach. Drugie tyle pobiera świadczenia poza ośrodkiem. Cudzoziemcy mogą przebywać w ośrodku średnio sześć miesięcy - czyli tyle, ile trwa procedura przyznawania statusu uchodźcy. Status ten przyznawany jest przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Obecnie jest 13 ośrodków dla cudzoziemców; cztery z nich są własnością Skarbu Państwa, na pozostałe organizowane są przetargi. Ze względu na zmniejszającą się liczbę cudzoziemców urząd planuje zmniejszenie ich liczby z 13 do 10. W ośrodkach jest około 500 miejsc rezerwowych na wypadek napływu cudzoziemców; średnio w każdym z ośrodków jest około 150 miejsc. Imigranci w ośrodkach otrzymują zakwaterowanie i wyżywienie, a także pomoc psychologiczną i opiekę medyczną.