Trwa ładowanie...
d2xrnvu
d2xrnvu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kosmos

Tytan odkrywa swoje tajemnice

W styczniu 2005 roku byliśmy świadkami spektakularnego lądowania próbnika Huygens na powierzchni Tytana, największego z księżyców Saturna. W najnowszym "Nature" opublikowano wyniki uzyskane podczas przelotu próbnika przez atmosferę księżyca i lądowania na jego powierzchni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xrnvu

Grupa naukowców, analizująca lądowanie próbnika, dowodzi, że Huygens wylądował na względnie gładkim obszarze, pokrytym lodowymi ziarnami z łachami mokrej gliny lub piasku. Samo lądowanie i dotknięcie przez ciepły próbnik powierzchni księżyca spowodowało podniesienie metanowej chmury.

Misja Cassini-Huygens to wspólny projekt amerykańskiej agencji NASA i europejskiej ESA oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej. Pochłonęła ona w sumie 3 mld dolarów. Obecnie sonda Cassini wciąż krąży w układzie księżyców i pierścieni Saturna. Próbnik Huygens natomiast w styczniu wylądował na Tytanie - największym księżycu Saturna, otulonym gęstą atmosferą.

Okazuje się, że za powstanie wysuszonych koryt na powierzchni Tytana, przypominających ziemskie koryta rzeczne, odpowiedzialne są deszcze ciekłego metanu. Ponadto, jak dowodzą naukowcy, obecność metanu wcale nie musi być związana z jakimiś procesami biologicznymi, ale może być skutkiem innych procesów fizykochemicznych.

d2xrnvu

Przy powierzchni Tytana temperatura wynosi tylko minus 179 st. C. Naukowcy zauważyli, że atmosfera księżyca, podobnie jak na Ziemi, jest podzielona na kilka wyraźnych warstw. Odnotowano też pojawianie się błyskawic.

Wiatry na Tytanie wieją w kierunku zgodnym z rotacją księżyca. Przy samej powierzchni ich prędkości są jednak bardzo niewielkie i osiągają poziom tylko 5 km/h.

d2xrnvu

Podziel się opinią

Share

d2xrnvu

d2xrnvu
Więcej tematów