Trwa ładowanie...

Tyszka, Jakubiak i Liroy powalczą o prezydenturę w Warszawie i Kielcach? Kukiz'15 chce wystawić swoich kandydatów w wyborach samorządowych lub poprzeć bezpartyjnych

• Kukiz'15 chce wystawić własnych kandydatów w wyborach samorządowych
• W niektórych miastach ruch planuje poprzeć obecnych włodarzy, którzy są bezpartyjni
• Wewnątrz klubu słychać głosy, że kandydatem na prezydenta Warszawy powinien być Stanisław Tyszka lub Marek Jakubiak
• Startu w Kielcach nie wyklucza Piotr Liroy-Marzec
• Kukiz'15 chce w przyszłym roku przedstawić projekty, które usprawnią samorządy, a dopiero potem przedstawi swoich kandydatów

Share
Tyszka, Jakubiak i Liroy powalczą o prezydenturę w Warszawie i Kielcach? Kukiz'15 chce wystawić swoich kandydatów w wyborach samorządowych lub poprzeć bezpartyjnych
Źródło: PAP
d37gt3c

Bez politycznego zaplecza w terenie, ale z sercem do walki i pomysłem na usprawnienie funkcjonowania samorządów - Kukiz'15 zamierza walczyć o władzę w wyborach w 2018 roku. Ruch planuje wystawić swoich kandydatów w największych miastach w Polsce, a w innych poprzeć polityków bezpartyjnych. - Jeśli w jakimś samorządzie burmistrz jest dobrym gospodarzem i cieszy się poparciem lokalnej społeczności, to może liczyć na nasze wsparcie - mówi WP jeden z ważnych posłów Kukiz'15.

Własnych kandydatów ruch na pewno wystawi w dużych miastach. Do wyborów są jeszcze dwa lata, dlatego na oficjalne decyzje jest jeszcze za wcześnie. Wewnątrz klubu toczy się już jednak dyskusja na ten temat, a w kontekście niektórych samorządów pojawiają się konkretne nazwiska.

Do walki o prezydenturę w Warszawie przymierzani są wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka lub pochodzący ze stolicy poseł z okręgu ciechanowskiego i przedsiębiorca Marek Jakubiak. W kontekście stolicy wymieniany jest również Piotr Apel. W rozmowach z posłami Kukiz'15 młody polityk częściej wskazywany jest jako kandydat do walki o prezydenturę w Łodzi. Sam Apel koncentruje się na ciężkiej pracy w Sejmie, a o wyborach samorządowych mówić nie chce.

d37gt3c

Marek Jakubiak w rozmowie z WP mówi, że jeśli będzie taka wola klubu, to on jest gotów stanąć do walki o Warszawę. Inni posłowie Kukiz'15 w nieoficjalnych dyskusjach przyznają, że przedstawiciel ich ruchu nie ma szans na zwycięstwo w stolicy, ale jeśli chcą poważnie liczyć się w polskiej polityce, to muszą mieć w tym mieście własnego kandydata. Większe szanse na zwycięstwo Kukiz'15 wydaje się mieć w Kielcach, pod warunkiem, że do walki o prezydenturę stanie tam Piotr Liroy-Marzec, dziś poseł, a do niedawna popularny raper.

- Wiem, że mieszkańcy nie są zadowoleni ze sposobu zarządzania miastem. Wielu kielczan namawia mnie do startu. Dobrze czuję się w Sejmie, ale jestem też gotów podjąć się pracy w samorządzie. Nie wykluczam startu w wyborach prezydenckich. Mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji - mówi WP poseł Liroy-Marzec. A koledzy z klubu są przekonani, że stać go na zwycięstwo w Kielcach. - Piotrek przez ostatni rok zerwał ze swoim dotychczasowym wizerunkiem. Dobrze sprawuje mandat posła i myślę, że sprawdziłby się w samorządzie - mówi znany polityk Kukiz'15.

Problemem ruchu jest dziś brak struktur w terenie. - Nie jesteśmy partią polityczną, nie posiadamy lokalnych działaczy. Staramy się jednak mobilizować ludzi i prowadzimy konsultacje po to, aby za dwa lata móc wystawić własnych kandydatów - tłumaczy nam jeden z posłów. A inny dodaje. - Nie idziemy do wyborów samorządowych dla władzy i stanowisk. Chcemy, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na zarządzanie samorządem. Dlatego zanim ogłosimy konkretnych kandydatów, to wcześniej przedstawimy w Sejmie projekty, które usprawnią zarządzanie samorządem i oddadzą władzę w ręce obywateli.

- Chcemy mówić, jak powinny wyglądać samorządy oraz proponować konkretne rozwiązania. W przyszłym roku wyjdziemy z taką inicjatywą, ale wcześniej chcemy skonsultować je z mieszkańcami poszczególnych województw - dodaje poseł Kukiz'15 proszący o anonimowość.

d37gt3c

Podziel się opinią

Share
d37gt3c
d37gt3c
Więcej tematów