Tysiące Żydów w Leżajsku w 222. rocznicę śmierci cadyka
Około trzech tysięcy Chasydów spodziewanych jest w Leżajsku na uroczystościach 222. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha.
Ten rok w kalendarzu żydowskim również jest rokiem przestępnym i dlatego uroczystości zostaną powtórzone pod koniec marca.
Jak co roku spodziewani są Żydzi z USA, Zachodniej Europy, Izraela, a także z krajów byłego Związku Radzieckiego. Od rana do Leżajska przyjeżdżają pielgrzymki Chasydów jednak kulminacja uroczystości nastąpi wtorkowej nocy i potrwa do jutrzejszego popołudnia.
Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci dusza cadyka wraca na ziemię, słucha próśb i modlitw a potem przekazuje je Bogu. Wierni składają na grobie kwitełech - kartki z zapisanymi prośbami.
Chasydyzm jako ruch religijny i społeczny narodził się w połowie XVIII wieku, Jego filozoficzne podwalin stworzył Rabbi Ball Szem Tow. Chasydyzm z Wołynia i Podola gdzie są jego korzenie rozprzestrzenił się na tereny Galicji, Białorusi i Litwy. Na czele każdej wspólnoty stał obdarzony mocą czynienia cudów Cadyk. Chasydzi wierzyli, że zdolności nadprzyrodzone przechodzą z ojca na syna a to w konsekwencji stworzyło dynastie cadyków na przykład w Leżajsku, Rymanowie czy Błażowej.